Atık kâğıt geri dönüşüm tesisi karbon ayak izinin değerlendirmesi
Waste paper recycling facility assessment of carbon footprint
  1. Tez No: 807881
  2. Yazar: SÜMEYRA SABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ERDEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Günümüzde küresel ısınma ve iklim değişikliği konuları oldukça önem kazanmıştır. Doğrudan veya dolaylı karbondioksit salınımları ısınma, aydınlatma, ulaşım, hayvancılık ve endüstriyel faaliyetler neticesinde atmosfere salınan karbon emisyon miktarını arttırmaktadır. Sera gazları, insan faaliyetleri sonucunda atmosferde oluşur. Bu da doğal afetlere neden olur. Bu nedenle, sera gazlarını sınırlayacak miktarın hesaplanması ve takibi önemlidir. Yöntem: Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için birçok araştırma yapılmıştır ve bu araştırmalar enerji sektörünün bu etkilerde en büyük paya sahip olduğunu göstermiştir. Sera gazlarının etkisini en aza indirmek için bazı yöntemler ve standartlar geliştirilmiştir. 1988'de küresel farkındalık oluşturmak için Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli oluşturulmuştur ve 1997'de Kyoto Protokolü ile birlikte ülkelere sera gazı emisyonlarını azaltma taahhüdünde bulunulmuştur. Türkiye'de 2009 yılında sera gazlarının azaltılması konusunda taahhütte bulunan Kyoto Protokolü'ne taraf olmuştur. Kyoto Protokolü'ne göre sera gazları içerisinde en büyük etki karbondioksite aittir. Karbon ayak izi, sera gazı emisyonlarının toplam miktarının karbondioksit eşdeğeri birimi cinsinden ifade edilmesiyle belirlenmektedir. Bulgular: Bu çalışmada Erzincan ili Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren, hammaddesi atık kâğıt olan, tehlikesiz atık toplama ve ayırma lisansına sahip imalat tesisinin karbon ayak izinin hesaplanması amaçlanmıştır. 2020, 2021 ve 2022 yıllarına ait veriler tesisten alınarak hesaplama işlemine uygun hale getirilmiştir. Sonuç: İncelenen tesiste sera gazı emisyon faktörleri dikkate alınarak Tier 1 metodu ile tesisin doğalgaz tüketimi, elektrik enerjisi tüketimi, su tüketimi ve atık su oluşumu, atık oluşumu, şirket araçlarının kullanımından kaynaklanan karbon ayak izi miktarı hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar neticesinde atmosfere verilen sera gazı emisyonu 2020 yılında yaklaşık 2779,466 ton CO2 eq, 2021 yılında 3267,195 ton CO2 eq ve 2022 yılında ise 3087,321 ton CO2 eq olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Today, global warming and climate change issues have gained a lot of importance. Direct or indirect carbon dioxide emissions increase the amount of carbon emissions released into the atmosphere as a result of heating, lighting, transportation, livestock and industrial activities. Greenhouse gases are formed in the atmosphere as a result of human activities. This causes natural disasters. Therefore, it is important to calculate and monitor the amount that will limit greenhouse gases. Method: Many studies have been conducted to reduce the effects of global warming and climate change, and these studies have shown that the energy sector has the largest share. Some methods and standards have been developed to minimize the effect of greenhouse gases. In 1988, the Intergovernmental Panel on Climate Change was established to raise global awareness, and in 1997, with the Kyoto Protocol, countries were committed to reducing their greenhouse gas emissions. In 2009, Turkey became a party to the Kyoto Protocol, which made a commitment to reduce greenhouse gases. According to the Kyoto Protocol, the biggest effect among greenhouse gases belongs to carbon dioxide. The carbon footprint is determined by expressing the total amount of greenhouse gas emissions in carbon dioxide equivalent units. Findings: In this study, it is aimed to calculate the carbon footprint of the manufacturing facility, which operates in the Organized Industrial Zone of Erzincan province, whose raw material is waste scrap paper, and which has a non-hazardous waste collection and separation license. The data for the years 2020, 2021 and 2022 were taken from the facility and made suitable for the calculation process. Results: Considering the greenhouse gas emission factors in the examined facility, the natural gas consumption, electrical energy consumption, water consumption and waste water generation of the facility, waste generation, and the carbon footprint resulting from the use of company vehicles were calculated using the Tier 1 method. As a result of the calculations, the greenhouse gas emission to the atmosphere has been calculated as approximately 2779,466 tons of CO2 eq in 2020, 3267,195 tons of CO2 eq in 2021, and 3087,321 tons of CO2 eq in 2022.