Okçularda foam roller kullanılarak uygulanan farklı miyofasyal gevşetme egzersiz sürelerinin reaksiyon denge ve ok atış performansına etkisi
The effect of different myofacial release exercise times using foam roller in archers on reaction, balance and arrow shooting performance
- Tez No: 807889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı okçularda foam roller kullanılarak uygulanan farklı miyofasyal gevşetme egzersiz sürelerinin reaksiyon denge ve ok atış performansı üzerine akut etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla 18-20 yaş aralığındaki son iki yıldır aktif olarak okçuluk ile ilgilenen toplam 12 sporcu çalışmada gönüllü olarak yer almıştır. Katılımcıların yaş ortalamaları 18.92±0.79 yıl, boy uzunluk ortalamaları 171.83±6.99 cm, vücut ağırlığı 65.67±5.97 kg, BKI 22.23±1.28 olarak sunulmuştur. Deneklere farklı günlerde olmak üzere, kontrol uygulaması, deney uygulaması foam roller 30 saniye, deney uygulaması 60 saniye yöntemi foam roller ile uygulanmış hemen sonra görsel ve işitsel reaksiyon testi, denge ve ok atış performans uygulamaları ölçülmüş ve kayıt altına alınmıştır. Kontrol uygulamasında katılımcılara herhangi bir miyofasyal gevşetme protokolü yaptırılmadan testler uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesinde SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Uygulama sonuçlarının gruplar arasındaki farkın tespitinde tekrarlı ölçümler için tek yönlü varyans analizi ve LSD testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the acute effects of different myofascial relaxation exercise times applied using foam roller on reaction balance and arrow shooting performance in archers. For this purpose, a total of 12 athletes between the ages of 18-20, who have been actively involved in archery for the last two years, took part in the study voluntarily. The mean age of the participants was 18.92±0.79 years, average height was 171.83±6.99 cm, body weight was 65.67±5.97 kg, BMI was 22.23±1.28. On different days, control application, experimental application foam roller 30 seconds, experimental application 60 seconds method with foam roller were applied to the subjects, immediately after, visual and auditory reaction test, balance and arrow shooting performance applications were made. In the control application, tests were applied to the subjects without any myofascial release protocol. The obtained data were analyzed in SPSS 22.0 program. In order to determine the difference between the applications, one-way analysis of variance and LSD tests were applied in repeated measurements.