Futsal oyuncularına uygulanan proprioseptif nöromüsküler fasilitasyon germe egzersizlerinin denge, dolaşım parametreleri ve motorik adaptasyonlar üzerine etkisi
The effect of proprıoceptıve neuromuscular facilitation stressing exercises applied to futsal players on balance cırculation parameters and motoric adaptations
- Tez No: 807888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6 haftalık proprioseptif nöromüsküler fasilitasyon germe egzersizlerinin, 14-17 yaş grubu erkek futsal oyuncularının denge, dolaşım parametreleri ve motorik adaptasyonlar üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 14-17 yaşları arasında futsal antrenmanlarına düzenli olarak katılan, herhangi bir kronik hastalığı olmayan gönüllü toplam 36 futsal oyuncusu dahil edilmiştir. Katılımcı sayılarının belirlenmesinde G-power analizi yapılarak uygun sayı belirlenmiştir. Futsal oyuncuları PNF grubu (n=12), antrenman grubu (n=12), ve kontrol grubu (n=12) olmak üzere eşit sayılarda üç gruba ayrılmıştır. PNF grubuna altı hafta, haftada üç gün PNF germe egzersiz programı futsal antrenmanı ile birlikte uygulanmıştır. Antrenman grubu ise sadece futsal antrenmanlarına düzenli olarak devam etmiştir. Kontrol grubuna herhangi bir antrenman programı uygulanmamıştır. Bütün gruplardan yaş, boy, kilo, nabız, tansiyon, satürasyon, denge, şınav, mekik, dikey sıçrama, yatay sıçrama, otur – uzan esneklik testi ve 30 metre sprint testi ölçümleri yapılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of 6-week proprioceptive neuromuscular facilitation stretching exercises on balance circulation parameters and motoric adaptations of 14-17 age group male futsal players. A total of 36 futsal players between the ages of 14-17 were included in the study. G-power analysis was performed to determine the number of participants, and the appropriate number was determined. Futsal players were divided into three groups with equal numbers as PNF group (n=12), training group (n=12), and control group (n=12). The PNF stretching exercise program was applied to the PNF group for six weeks, three days a week, together with futsal training. The training group continued only futsal training regularly. No training program was applied to the control group. Age, height, weight, pulse, blood pressure, saturation, balance, push-up, vertical jump, horizontal jump, sit-reach flexibility test and 30-meter sprint test measurements were made from all groups. SPSS package program was used for data analysis.