Neonatal sıçanlarda oluşturulan nekrotizan enterokolit modelinde intraperıtoneal sesamolun antioksidan etkileri
Antioxidant effects of intraperitoneal sesamol in necrotising enterocolitis model in neonatal rats
  1. Tez No: 807898
  2. Yazar: EMİNE BURCU ÇIĞŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN DOKUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve amaç Nekrotizan enterokolit (NEK), patogenezi tam bilinmeyen, barsakların kısmi veya tam iskemisiyle karakterize, yenidoğan döneminin en sık görülen gastrointestinal sistem hastalığıdır. Deneysel çalışmalarda hipoksi ve intestinal iskeminin NEK'te kritik başlangıç faktör olduğu ve antioksidan maddelerin NEK modellerinde hastalığı durdurucu ve tedavi edici etki gösterdikleri belirtilmektedir. Bu çalışmada, deneysel NEK modeli üzerinde güçlü bir antioksidan olan sesamolün etkileri araştırılmıştır. Gereç ve yöntem Yenidoğan, 26 adet Wistar albino cinsi sıçan randomize olarak kontrol, NEK ve Sesamol olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kontrol grubu dışındaki rat yavruları 3 gün günde iki kez hava geçirmez kapalı bir ortamda 10 dakika süreyle %100 CO2 solutularak hipoksiye sokuldu; hemen ardından 10 dakika süreyle +4 derecede soğuğa maruz bırakıldı ve sonra 5 dakika süreyle %100 O2 solutularak reoksijenizasyon uygulandı. Sesamol grubuna aynı işlemler yapılırken günde iki kez 100mg/kg/doz intraperitoneal sesamol uygulandı. Kontrol ve NEK gruplarına ilaç uygulanmadı. Anne sütüyle beslenen yavru ratlar günlük tartıldı. Dördüncü günde (96. saat) tüm ratlar servikal dislokasyonla dekapite edildi. Terminal ileumdan alınan barsak doku örneklerinde histopatolojik inceleme yapıldı, apopitoz bakıldı, malonildialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktiviteleri araştırıldı. Bulgular Grupların vücut ağırlığı bakımından istatistiksel farklılık saptanmadı. Histopatolojik olarak en ağır hasarın NEK grubunda olduğu, Sesamol grubunda hasarın ve apoptozun belirgin azalttığı saptandı ( p0.05). Sistemik etkinliği gösterebilmek için karaciğer incelendiğinde NEK uygulamasının karaciğerde MDA düzeylerini arttırdığı SOD aktivitesini azalttığı, GSH-Px aktivitesini değiştirmediği bulundu. Sıçanlara sesamol uygulandığında MDA düzeylerinin azaldığı ancak SOD ve GSH-Px aktivitelerinin değişmediği bulundu. Sonuç NEK oluşturulan yenidoğan sıçanlarda sesamolün barsak hasarını ve apoptozu azalttığı görüldü. Barsaklarda ve karaciğerde elde edilen bulgular beraber değerlendirildiğinde sesamolün büyük olasılıkla radikal tutucu etkinliğiyle oksidatif stresi baskıladığı ve NEK oluşumundaki koruyucu etkisinin bu özelliğinden kaynaklanabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim Necrotizing enterocolitis is the most common newborn surgical gastrointestinal disease involving necrosis of single or multiple segments commonly in the terminal ileum. ln experimental studies role of hypoxia and ischemia in the etiology is very well understood thus antioxidant are commonly studied for their beneficiary effects in NEC models. In this study, the histopathologic and biochemical effects of sesamol is investigated in newborn rats with hypoxia/cold/reoxygenation induced intestinal injury. Material and method 26 newborn Wistar rats were divided into three groups, Control (n:7), NEC (n:10) and Sesamol (n:9). All the rats, except for the Control group, were placed into a chamber of 100% CO2 for 10 minutes, +40 cold for 10 minutes and 100% O2 for 5 minutes, twice daily for three days. The Sesamol group were given 100mg/kg/dose sesamol intraperitoneally after each procedure. Rats pups were fed by breast milk and weighted daily. All the pups were sacrified on the forth day (96th hour). Histopathologic injury, apopitosis, malonyldialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GSH-Px) activities were investigated at intestinal tissue samples extracted from terminal ileum. Results There was no statistically significant difference between groups' body weight. Histopathologically, NEC group had the highest damage and in Sesamol group tissue damage and apopoptosis were reduced significantly (p0.05). When enzymatic activity of liver was evaluated to measure total antioxidant status; MDA values were elavated, SOD activity was diminished and and GSH-Px activity was found unchanged. Conclusion As a result, it was shown in this NEC model that; sesamol decreased histopathological injury and apopotosis significantly. When intestinal and liver results are evaluated jointly, the protective role of sesamol against NEC was linked to its antioxidative activity due to its radical scavenging pecularity.