Deneysel nekrotizan enterokolit'te D-laktat'ın tanısal rolü
Diagnostic role of D-lactate in a rat model of necrotizing enterocolitis
  1. Tez No: 474543
  2. Yazar: AYŞE BETÜL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nekrotizan enterokolit (NEK) yenidoğan bebeklerde en sık karşılaşılan önemli akkiz gastrointestinal hastalık olup yenidoğan yoğun bakım ünitelerindeki hastaların %1-3' ünde görülmektedir (1). NEK insidansı ağırlığı 1000 g' ın altındaki bebeklerin yaşaması ile artmaktadır. Hastalık daha çok prematür bebekleri etkilemektedir. Bu hastalığa karşı en hassas olanlar doğumda vücut ağırlığı 1000 g' ın altında ve doğum yaşı 28 gebelik haftasının altındaki bebeklerdir. Tanının erken konulması ve hemen yoğun bir tedaviye başlanması yaşam şansını etkileyen en önemli faktördür (4). Cerrahi tedaviye hastaların %25-50' sinde ihtiyaç duyulmaktadır. NEK' te kesin cerrahi endikasyonlar gangren ve barsak perforasyonudur (3). İdeali gangren oluşup perforasyon meydana gelmeden ameliyata alınmasıdır. Ancak bu çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Ameliyatta nekroze olmuş barsak segmentleri rezeke edilerek uçlara ostomi yapılmaktadır. Ana prensip barsakların mümkün olduğunca az miktarda rezeke edilmesidir (7). D-laktat kolonik bakteriler tarafından absorbe olmayan karbonhidratlardan üretilmektedir. D-laktat ileumda da birikebilmektedir (9). D-laktat memeliler tarafından metabolize edilemez ve vücuttan atılması renal ekskresyon ile olur (10). Kanda D-laktat tespit edilmesi, gastrointestinal sistemde bakteriyel proliferasyon olduğunun göstergesidir (11). Erken tanı ve tedavi hayati öneme sahiptir. Erken dönemde NEK tanısı oldukça zor olmaktadır. Hastaların erken tanı alması için D-Laktat'ın biomarker olarak kullanılabileceği düşünülerek bu çalışmada H/R yöntemi ile NEK modeli oluşturulan ratlarda D-laktat seviyesinin öneminin gösterilmesi amaçlandı. H/R yöntemi ile ratlarda NEK modeli oluşturuldu. Histopatolojik olarak çalışma grubundaki bütün ratlarda değişik derecelerde NEK geliştiği gösterildi. NEK modeli oluşturulan gruptan alınan doku örneklerinden ölçülen D-laktat seviyelerinin kontrol grubuna göre yüksek olduğu görüldü. Deneysel NEK modelinde D-laktat seviyesinin yükseldiği ve tanısal değeri olabileceğini gösterildi.
Özet (Çeviri)
Necrotizing enterocolitis (NEC) is the most common acquired gastrointestinal disease in neonates and occurs 1-3% in neonatal intensive care units (1). As babies under 1000g have a higher chance of survival, the incidence of NEC is increasing. The disease mostly affects premature babies. The most vulnerable to this disease are infants whose body weight at birth is below 1000 g and birth is below 28 weeks of gestation. Diagnosis and immediate intensive care is the most important factor affecting the chances of survival (4). Surgery is necessary in 25-50% of patients. Surgical indications for NEC are gangrene and bowel perforation (3). It would be better to perform the surgery before the perforation. Resection of the necrotizing intestinal segments and ostomy is performed at the ends. The intestines should be resected as little as possible (7). D-lactate is produced by colonic bacteria. D-lactate may also accumulate in the ileum (9). D-lactate cannot be metabolized by mammals and excretion is from the kidneys(10). D-lactate is indicative for bacterial proliferation (11). The incidence of necrotizing enterocolitis (NEC) has increased with the increase in the survival rate of babies born prematurely. The diagnosis of NEC may be challenging. We think that D-lactate can be used as biomarker for early diagnosis of patients. In this study, we aimed to show the importance of D-lactate level in a rat model of necrotizing enterocolitis. We used the H / R method to construct the NEC model in rats. We showed that different degrees of NEC developed in all rats in the study group. D-lactate levels of the NEC group was higher then the control group. Elevated D-lactate levels detected in a rat model of NEC, and can be used in diagnosis of NEC, but it is not a spesific marker.