Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin mesleki yetkinlik ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the professional competence and job satisfaction levels of nurses working in intensive care units
  1. Tez No: 807899
  2. Yazar: GÖZDE KAÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE FIRINCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma, yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin mesleki yetkinlik ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. 01 Şubat- 30 Nisan 2022 tarihleri arasında Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 124 yoğun bakım hemşiresi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; katılımcı bilgi formu, hemşire yetkinlik ölçeği (HYÖ) ve hemşire iş doyum ölçeği (HİDÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk, Bonferroni, Kruskal-Wallis, Dunn-Bonferroni testleri ve Pearson korelasyon analizi ve Cronbach alpha katsayısı kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık p0,05); cinsiyet, yoğun bakım sertifikasına sahip olma ve eğitim v durumu arasında olumlu yönde anlamlı ilişki saptanmıştır (p0.05); cinsiyet ile HİDÖ işyerinde algılanan önem alt boyutu arasında olumlu yönde ilişki saptanmıştır (p=0,025). Çalışmaya katılan yoğun bakım hemşirelerinin yetkinliği çok iyi düzeyde, iş doyumu ortalamanın biraz üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the relationship between professional competence and job satisfaction levels of nurses working in intensive care units. It was conducted with 124 intensive care nurses working in Karabük Training and Research Hospital between February 01 and April 30, 2022. Data were collected with participant information form, nurse competency scale (NQS) and nurse job satisfaction scale (NJS). Descriptive statistics, Shapiro-Wilk, Bonferroni, Kruskal-Wallis, Dunn-Bonferroni tests, Pearson correlation analysis and Cronbach alpha coefficient were used to analyze the data. Statistical significance was accepted as p0.05), a positive significant relationship was found between gender, having an intensive care certificate, and educational status (p0.05); while a positive correlation was found between gender and the sub-dimension of perceived importance in the workplace of the NCCS (p=0.025). The competence of the intensive care nurses participating in the study was found to be at a very good level and job satisfaction was slightly above average.