Çocukluk çağı nefropatilerinin çocuk kliniğinde yeri ve önemi (Son beş yıllık olgularımızın dökümü)
- Tez No: 80790
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
 - Yıl: 1985
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
- 63 - ÖZET 1980-1985 yılları arasında Şişli Etfal Hastanesi I. Çocuk Klini ğinde yatırılarak tedavi gören 6406 genel hasta içinde yeralan 388 A.glomerulonefrit ve 42 Nefrotik sendrom olgusu gözden geçirildi (Top lam %14,9). A.Glomerulonefrit vakaların %64,38'i erkek, %35,62'si kız idi. %88,9 vakada anamnezde bir üst solunum yolu enfeksiyonu mevcut olup, yaş ortalaması 7,5 idi. Vakalarımızın %79,2'si makroskopik hematüri, %100'ünde mikroskopik hematüri, %95,1'inde proteinüri, %60,5'inde si lendirüri vardı. Vakalarımız %91,23 ödem, %47,42 hipertansiyon, %35,56 K.vasküler yetmezlik, %0,77 serebral bulgu ile müracaat etmişlerdi j %1,03 vaka kaybedildi, %2,31 vaka kronikleşti, %97,68 vakamız salah ile taburcu edildi. Nefrotik Sendrom vakalarımızın ise %64,3'ü erkek, %35,7'si kız idi. Yaş ortalaması 6,8 (en küçük 2, en büyük 13 yaş) idi. Tüm olgula rımızda nefrotik sendromun kardinal belirtileri olan hipoproteinemi, hiperlipidemi, hiperkolesterolemi ile birlikte massif proteinüri ve ödem bulunmaktaydı, vak' alanınızın %90, 47' sinde inisiyal steroid teda visine cevap alındı, %2,38'ne sitostatik verildi, %9,52 vaka ise üremi, sepsis, gastroenterit ve kalp yetmezliği gibi komplikasyonlarla kayb edildi. Bütün hastalarımız içinde akut glomerülonefrit ve nefrotik send rom vakaları, azımsanmayacak bir oranda olduğundan AGN'in etyolojisin de yeralan üst solunum yolu enfeksiyonlarının önlemesi ve iyi tedavi edilmesi, nefropati gelişen vakaların iyi takibi, kronikleşen AGA ve nefrotik sendrom vakalarında prognozun değerlendirilmesi için gereğin de histopatolojik tetkikin yapılması ve tedavinin sonuca göre yönlen dirilmesinin uygun olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
- 64 - SUMMARY In this trial we have studied on total 358 A. Glomerulonephritis and 42 Nephrotic Syndorm disease among total 6406 patients which were treated at I. Pediatric Clinics of Şişli Etfal Hospital between the years 1980-1985 (Total %14,9). % 64,38 of the A. Glomerulonephritis patients were male and %35,62 were female. We have found an upper respiratuary tract infec tion in the medical history of % 88,9 of the patients. Median age was. 7,5 years. There was macroscopic hematuria of the Z 79,2 of the pati ents % 100 of microscopic hematuria, % 95,1 of proteinuria and %60,5 of casts. The symptoms and signswere edema (%91,23) hypertension (%47,42), cardiovasculer insufficency (%35,56) and cerebral disease (%0,77). %1,03 of the patients had died, %2,31 had progressed to chronicfenal disease and % 97,68 of the patients had satisfactory clinical results. % 64,3 of the Nephrotic Syndrom disease were male and % 35,7 were female. Median age was 6,8 years (Between 2 and 13 years) All the patients had the cardinal sypmtoms of Nephrotic Syndrom as hypo- proteinemia, hyperlipidemia, hypercollesterolemia assosiated by gross heraturia and edema. % 90,47 of the patients had salisfactory clinical response to the initial corticosteroid therapy. %2,36 of the patients were treated wits cytostatic agents, and % 9,52 of the patients died of complications as uremia, gastroententis and circula tory failure. As A. Glomerulonephritis and Nephrotic Syndrom are seen very frequently, upper respiratuary tract in fections anust be treated correctly, patients with renal disease must be examined periodically and those who progress to achronic renal disease must be considered histopathologicclly and the treatment must be evaluated then.