Çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemilerinde TEL-AML1 (Translocation Ets Leukemia-Acute Myeloid Leukemia 1) füzyon geni tespiti ve prognostik önemi
The Detection of TEL-AML1 fusion gene and it is prognostic significance in childhood acute lymphoblastic leukemia
- Tez No: 86454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
VI.OZET Hematopoetik sistemden kaynaklanan lösemiler sıklıkla translokasyon, delesyon gibi kromozomal dengesizliklerle ilişkilidir. Somatik olarak oluşan translokasyonlar lösemi patogenezinde önemli rol oynar. Bu translokasyonlar sıklıkla normal hematopoezde regülatör rol oynayan proteinleri kodlayan genlerin yapısını veya ekspresyonunun değiştirir. Lösemilerle ilişkili translokasyonlarm karakterizasyonu lösemi prognozu ve sınıflanmasında gelişmeler sağlar. t( 12,21) translokasyonu, TEL geni ile AML1 genini birleştirir. TEL ve Amil genleri ilk olarak myeloid malignansilere spesifik olan kromozomal translokasyonlarda saptanmıştır. TEL-AML1 kimerik proteininin ekspresyonu ile sonuçlanan t(12;21) translokasyonu sitogenetik yöntemlerle çocukluk çağı ALL'lerinin %0,05'inde saptanır (52). TEL-AML1 tanının hassasiyetini arttıran RT-PCR(reverse transcriptase polimerase chain reaction) ve Southern Blot analizleriyle çocukluk çağı ALL'lerinin %20-30'unda saptanır (5, 8, 29, 31, 36, 40, 54, 55, 67). t(12;21) erişkin ALL'lerinde ise yalnız %3 oranında saptanır (36). TEL-AML1 pozitif çocukluk çağı ALL'lerinin uzun süreli klinik sonuçlan belli değildir. Tanı sırasında yapılan çalışmalar iyi prognozlu olduğunu gösterir. Fakat relapslı hastalarda yapılan çalışmalarda TEL-AML1 pozitifliğinin yüksek insidans göstermesinden dolayı iyi prognozlu olmayabilir (32, 59, 83). Çalışmamızda TEL-AML1 fuzyon geninin sıklığını ve prognostik önemini araştırdık. BFM86 ve BFM90 tedavi protokolleriyle tedavi edilen, t(9;22)-pl90 ve t(4;ll) translokasyonlan bulunmayan 102 çocukluk çağı ALL'li hastada TEL-AML1 fuzyon geni varlığını araştırdık. RT-PCR analiziyle TEL-AML1 fuzyon geni, yeni tanı almış hastaların %23,4 (22/94)'ünde ve relapstaki hastaların %12,5 (l/8)'inde saptandı. 23 TEL-AML1 pozitif hastamn yaşlan 2-9 arasındaydı ve ikisi dışında hepsi pre-B immunfenotip gösterirken, kalan iki hasta olgun B hücre immunfenotipi gösteriyordu. Hastalann sağkalımmı değerlendirmek için yapılan istatistiksel analizler, t(12;21) pozitif olan ve t(12;21), t(9,22) P190, t(4;ll) negatif olan hastalann sağkalımlan arasında anlamlı fark olmadığını gösterdi. t(9;22) ve t(4;ll) translokasyonlan çocukluk çağı ALL'lerinde kötü prognozla birliktedir. Bu durum, t(9;22) ve t(4;ll) pozitif hastalann çalışmaya alınmamasına bağlı olabilir. Aynca hastalann izlenme süreside oldukça kısadır. 90Bu sonuçlar, daha önce yapılan çalışmalardaki gibi, çocukluk çağı ALL'lerinde t(12;21) translokasyonunun en sık translokasyon olduğunu gösterir. TEL-AML1 füzyon geninin prognostik öneminin belirlenmesi için hastaların uzun süre takip edilmesi gerekmektedir. 91
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Leukemias derived from the hematopoietic system are frequently associated with spesific chromosomal aberrations, such as translocations and deletions. Somatically acquired translocations play a major role in the pathogenesis of leukemias. These translocations frequently alter the structure or expression of genes encoding key regulatory proteins involved in normal hematopoiesis. The identification and characterization of translocation associated with leukemias has lead to advances in classification and prognosis of leukemia. The recurrent t(12;21) (pl3;q22) translocation fuses two genes, TEL and AML1, that have previously been described in chromosomal translocations specific for myeloid malignancies. t(12;21) translocation that results in expression of a TEL-AML1 chimeric product, can be detected in 0,05 % of childhood acute lymphoblastic leukemia (ALL) by cytogenetic analysis (52). TEL-AML1 detected in 20-30 % of childhood ALL, when analyzed by southern analysis and reverse transcriptase - polimerase chain reaction (RT-PCR), which increases the sensitivity of diagnosis (5, 8, 29, 31, 36, 40, 54, 55, 67). t(12,21) detected only in 3 % of adult ALL (36 ). Long term outcome of children with TEL-AML1 positive ALL is uncertain. Although studies of newly diagnosed patients have indicated that TEL-AML1 fusions confers a favorable prognosis, analysis of relapsed cases suggests that this may not be true, because some studies indicate that it has relatively high insidance (19-21%) in relapsed patients (32, 59, 83). In our study, we have investigated, the frequency and prognostic significance of TEL-AML1 fusion genes. We have analyzed 102 childhood ALL patients without t(9;22)-pl90 and t(4;ll) who had been treated by BFM86 and BFM90 therapy protocols. We detected, presence of TEL-AML1 chimeric transcript, in 23,4% (22/94) of newly diagnosed and 12,5% (1/8) of relapsed childhood ALL patients by RT-PCR analysis. Ages of 23 patients that positive for the TEL-AML1 fusion product, ranged between 2 and 9 years and all but two, showed pre-B cell immunophenotype. Interestingly two patients showed mature B cell immunophenotype. Statistical analysis for the survival of patients, indicated that there is not significant difference t(12;21) positive patients and t( 12,21), t(4,ll) and t(9;22)-pl90 negative patients. This result may due to exclude of t(9;22)-P190 and t(4;ll) positive patients. t(9;22)-P190 and 92t(4;l 1) is associated with poor prognosis in childhood ALL. Moreover, clinical follow- up has been very short in childhood ALL patients. These results shows that t(12,21)is the most frequent translocation in childhood ALL, as previously shown other studies. The prognostic significance of TEL-AML1 requires long term follow-up of TEL-AML1 positive childhood ALL. 93