Gelişimsel disleksili çocuklarda ritim algısı ve fonolojik farkındalık becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between rhythm perception and phonologic awareness skills in children with developmental dyslexia
- Tez No: 807915
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Linguistics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma gelişimsel disleksili çocukların müzikal ritim ve perde algısı becerilerini akranlarıyla karşılaştırılarak incelenmeyi ve bu becerilerle fonolojik farkındalık becerileri arasındaki ilişki değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışmaya anadili Türkçe olan 6;00-8;11 yaş aralığındaki 30 gelişimsel disleksili ve yaş-cinsiyet uyumlu 30 tipik okuyan çocuk dahil edilmiştir. Fonolojik farkındalık becerilerini değerlendirmek amacıyla Türkçe Fonolojik Farkındalık Testi (FFT); müzikal ritim ve perde algısı becerilerini ölçmek amacıyla Anadolu Üniversitesi Müzik Algı Testi'nin (AMAT) tek ses ve ritim alt testleri uygulanmıştır. Bulgularımıza göre gelişimsel disleksili çocukların fonolojik farkındalık becerilerinde beklenildiği üzere daha düşük performans gösterdikleri görülmüştür. Gelişimsel disleksili çocukların akranlarına kıyasla daha düşük ritim ve perde algısına sahip olduğu; ritim ve perde algısı becerileri ile fonolojik farkındalık becerileri arasındaki ilişki incelendiğinde ise aralarında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ek olarak FFT'nin alt testlerinden olan fonem birleştirmenin hem müzikal ritim algısı hem de perde algısı ile yüksek ilişkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlarımız, alanyazındaki müzikal ritim ve perde algılama becerilerinin; fonolojik farkındalık ve okuma kazanımı için bir anahtar olabileceği yönündeki diğer çalışmalarla örtüşmektedir. Bilgilerimize göre, bu çalışma anadili Türkçe olan disleksili çocuklarda müzikal ritim ve perde algısı ile fonolojik farkındalık becerileri arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk araştırmadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the musical rhythm and pitch perception skills of children with developmental dyslexia, and evaluate the relationship between these skills and phonological awareness skills. 30 children with developmental dyslexia and 30 age- gender-matched typical reading children between the ages of 6;00-8;11, whose mother language is Turkish, were included in the study. Turkish Phonological Awareness Test (FFT) applied to measure phonological awareness skills. For measuring musical rhythm and pitch perception skills, single voice and rhythm subtests of Anatolian University Music Perception Test (AMAT) were applied. It was observed that children with developmental dyslexia performed lower in phonological awareness skills, have a lower perception of rhythm and pitch. When the relationship of musical rhythm and pitch perception between phonological awareness skills was examined, there was a moderately significant positive relationship. It was concluded that phoneme combining, a subtest of FFT, has the highest relationship with both musical rhythm perception and pitch perception. Our results are in line with other studies in the literature suggesting that musical rhythm and pitch perception skills may be a key to phonological awareness and reading acquisition. To our knowledge, this is the first study to examine the relationship of musical rhythm and pitch perception between phonological awareness skills in children with dyslexia whose mother language is Turkish.