Stres üriner inkontinans nedeniyle transobturatuar tape (tot) yapılan hastalarda cerrahinin postoperatif cinsel yaşam ve hayat kalitesine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of surgery on postoperative sexual life and quality of life in patients due to transobturatuary tape (TOT) DUE to stress urinary incontinence
  1. Tez No: 807914
  2. Yazar: ALİ KONU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ TUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Stres üriner inkontinans nedeniyle transobturatuar tape (tot) yapılan hastalarda cerrahinin postoperatif cinsel yaşam, benlik saygısı ve hayat kalitesine olan etkisini araştırmaktır. YÖNTEM: Çalışma prospektif olarak planlandı, 1 Ocak 2021 ve 1 Aralık 2022 tarihleri arasında Sancaktepe İlhan Varank Eğitim Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne idrar kaçırma şikayeti ile başvuran, stres/mikst üriner inkontinans saptanan ve sadece TOT operasyonu planlanan 49 hasta çalışmaya alındı. Operasyon öncesi ve operasyon sonrası cinsel aktif en az 8 hafta sonra hastalara Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Kısa Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-12), Michigan Üniversitesi İnkontinans Semptom İndeksi (M-ISI) ve Pelvik Organ Prolapsus/İdrar Kaçırma Cinsel Fonksiyon Değerlendirmesi (PISQ-12) anketleri yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen TOTyapılan hastaların yaş ortalaması 44.8±9 yıl idi. Hastalarda operasyon öncesi ve sonrası benlik saygısı, inkontinans semptomları ve yaşam kalitelerinde belirgin düzelme saptandı. Stres üriner inkontinansı olan ve TOT operasyonu yapılan hastaların toplam PISQ-12 skoru preoperatif: 25,6±7.7, postoperatif: 37.61±6.81 olarak bulundu. Emosyonel, fiziksel ve partner bağımlı alt skalalarda istatiksel olarak anlamlı fark bulundu. Hastaların operasyon sonrası inkontinanslarında gerileme benlik saygılarında ve yaşam kalitelerinde istatistiki olarak anlamlı farklar bulundu. SONUÇLAR: Stres inkontinans nedeniyle TOT yapılan hastaların cinsel fonksiyonlarında düzelme, benlik saygılarında artış ve yaşam kalitelerinde yükselme açısında istatiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to investigate the impact of surgery on postoperative sexual life, self-esteem, and quality of life in patients who underwent transobturator tape (TOT) surgery due to stress urinary incontinence. METHODS: The study was prospectively designed and included 49 patients who presented with urinary incontinence complaints, were diagnosed with stress/mixed urinary incontinence, and were planned for TOT surgery between January 2021 and December 2022 at the Sancaktepe Ilhan Varank Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology. Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES), Short Form-12 Health Survey (SF-12), Michigan Incontinence Symptom Index (M-ISI), and Pelvic Organ Prolapse/Urinary Incontinence Sexual Function Assessment (PISQ-12) surveys were conducted before and at least 8 weeks after surgery. RESULTS: The mean age of the patients who underwent TOT surgery included in the study was 44.8±9 years. Significant improvement was observed in self-esteem, incontinence symptoms, and quality of life before and after surgery. The total PISQ-12 score of patients with stress urinary incontinence who underwent TOT surgery was found to be preoperative: 25.6±7.7, postoperative: 37.61±6.81. Statistically significant differences were found in the emotional, physical, and partner-dependent sub-scales. Statistically significant differences were found in patients' postoperative improvement in incontinence, self-esteem, and quality of life. CONCLUSION: Statistically significant improvements were observed in sexual function, self-esteem, and quality of life in patients undergoing TOT surgery due to stress incontinence.