Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tehlikeler hakkındaki bilgi, tutum ve öz yeterliliklerinin belirlenmesi
Determining the knowledge, attitude and self- efficiencies of the nurses working at a university hospital on chemical, biological, radiological, nuclear hazards
  1. Tez No: 807945
  2. Yazar: TOLGAHAN EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DOST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı bir üniversite hastanesinde çalışmakta olan hemşirelerin kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehlikeler hakkındaki bilgi düzeylerini, tutumlarını ve özyeterliliklerini değerlendirmektir. Bu araştırma, bir üniversite hastanesinde Kasım- Aralık 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evreni, 1595 sayıda hemşireden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bir üniversitesi hastanesinde hemşire olarak çalışmakta olan 356 kişi oluşturmaktadır. Araştırma verileri; Birey Bilgi Formu, KBRN Hemşirelik Bilgi Testi, KBRN Tutum Ölçeği ve KBRN Öz Yeterlilik Ölçeği olmak üzere dört adet form kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın veri analizinde, Ki-Kare Testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Bonferroni Post hoc Testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; hemşirelerin %66,9'unun KBRN'ye yönelik bir vaka ile karşılaştığı, %44,1'inin KBRN'ye yönelik eğitim aldığı ve %51,1'inin KBRN'ye yönelik eğitim almak istediği belirlenmiştir. Hemşirelerin %89,6'sı KBRN olgularına müdahale edebilmenin meslek için gerekli olduğu düşünmektedir. Hemşirelerin KBRN Bilgi Testinden aldıkları puanların ortalaması 20,14±2,71, Bireysel Tutum alt boyutundan aldıkları puanların ortalaması 4,16 ± 0,38, Toplumsal tutum alt boyutundan aldıkları puanların ortalaması 4,19 ± 0,37, Mesleki Tutum alt boyutundan aldıkları puanların ortalaması 4,09 ± 0,29 ve KBRN Tutum Ölçeği'nin toplamından aldıkları puanların ortalaması 4,13 ± 0,24 olarak bulunmuştur. Hemşirelerin KBRN Öz Yeterlilik Ölçeği'nden aldıkları puanların ortalaması 33,53 ± 3,74 olarak bulunmuştur. Hemşirelerin KBRN bilgi düzeyleri ve öz yeterliliklerinin orta, KBRN tutumlarının iyi düzeyde olduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; hemşirelerin KBRN konusundaki bilgi, tutum ve öz- yeterliliklerini değerlendirebilmek için bu konudaki eğitim faaliyetlerinin artırılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the knowledge levels, attitudes and self-efficacy of nurses working in a university hospital about chemical, biological, radiological and nuclear hazards. This study was conducted in a university hospital between November and December 2021. The universe of the research consists of 1595 nurses. The sample of the study consists of 356 people working as a nurse at the University Medical Faculty Hospital. Research data; It was collected using four forms: Individual Information Form, CBRN Nursing Knowledge Test, CBRN Attitude Scale and CBRN Self-Efficacy Scale. In the data analysis of the research, Chi-Square Test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test, One Way Analysis of Variance, Bonferroni Post hoc Test were used. According to the research findings; It was determined that 66.9% of the nurses encountered a case related to CBRN, 44.1% of them received training on CBRN and 51.1% of them wanted to receive training in CBRN. 89.6% of nurses think that being able to intervene in CBRN cases is necessary for the profession. The mean score of the nurses from the CBRN Knowledge Test is 20.14±2.71, the mean scores of the nurses from the Individual Attitude sub-dimension are 4.16 ± 0.38, the mean of the scores they got from the Social Attitude sub-dimension is 4.19 ± 0.37, the mean of the scores they got from the Professional Attitude sub-dimension is 4.09 ± 0.29, and the CBRN Attitude Scale' The average of the scores they got from the sum of the scores was found to be 4.13 ± 0.24. The mean scores of the nurses from the CBRN Self-Efficacy Scale were found to be 33.53 ± 3.74. It was determined that nurses' CBRN knowledge levels and self- efficacy were moderate, and their CBRN attitudes were at a good level. According to the results of the research; It is thought that training activities on this subject should be increased in order to evaluate the knowledge, attitudes and self-efficacy of nurses about CBRN.