Evaluation of the relation of circulating chemerin and fetuin-a in the type 2 diabetes mellitus patients
Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında dolaşımdaki kimerin ve fetuin-a ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 807987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, tip 2 diyabet tanısı alan bireylerde kan chemerin ve fetuin-A düzeylerinin önemini değerlendirmektir. Bu vaka kontrol araştırması, Kasım 2021 ile Şubat 2022 arasında Kerkük şehrinde gerçekleştirildi. Araştırmaya katılanların yaşları 40 ile 69 arasında değişiyordu ve hepsi tip 2 diyabet hastasıydı. Chemerin ve fetuin A, hemoglobin A1c ve kan şekeri düzeylerini belirlemek için cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi, diyabetin uzunluğu ve hastalardan alınan kan örnekleri gibi tüm temel klinik bilgileri değerlendik. Bulgulara göre, diyabetik hastalar genel serum chemerin yüzdesine (9,28 ng/mL) sahipken, kontrol grubu en düşük ortalamaya sahipti. Araştırmanın bulgularına göre, serum fetuin A ortalamasına diabetes mellituslu bireyler en yüksek (20,10 6,47 Mg/mL) sahipken, kontrol grubundakiler en düşük ortalamaya (9,08 1,52 Mg/mL) sahipti. Çalışma, chemerin ile Fetuin A arasında pozitif bir korelasyonun yanı sıra Fetuin A ile diyabet süresi, HbA1c düzeyi, hastaların yaşam süreleri ve kan şekeri seviyeleri arasında pozitif korelasyonlar buldu. Ek olarak, sonuçlar chemerin ve Fetuin A ile diyabetin uzunluğu, HbA1c düzeyi, hastaların yaşı ve kan şekeri düzeylerinin her biri arasında pozitif bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Çalışma, serum chemerin ve fetuin A'nın en yüksek ortalamasının diyabetik retinopati hastalarında, düşük ortalamanın ise retinopatisi olmayan hastalarda kaydedildiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to evaluate the importance of blood levels of chemerin and fetuin-A in individuals diagnosed with type diabetes. This case-control research was taken place in Kirkuk city during November 2021 to February 2022. The participants in the research ranged in age from 40 to 69 years old, and all of them had type 2 diabetes. We compiled all of the baseline clinical information, such as gender, age, body mass index, length of diabetes, and blood samples acquired from patients to determine chemerin and fetalin A, hemoglobin A1c, and blood sugar levels. Based on the findings, diabetic patients had the overall percentage of serum chemerin (9.28 ng/mL), whereas the control group had the lowest mean. According to the findings of the research, individuals with diabetes mellitus had the greatest average of serum fetuin A (20.10 6.47 Mg/mL), while those in the control group had the lowest mean (9.08 1.52 Mg/mL). The study found a positive correlation between chemerin and Fetuin A, as well as positive correlations between Fetuin A and Duration of diabetes, HbA1c level, time of life of patients, and blood sugar levels. Additionally, the results indicated a positive correlation between chemerin and Fetuin A and each of the length of diabetes, HbA1c level, age of patients, and blood sugar levels. The study showed that, the highest mean of serum chemerin and fetuin A were recorded in diabetic retinopathy patients and the low mean was in patients without retinopathy.