İstanbul'da bir aile hekimliği birimine kayıtlı postmenopozal kadınların sosyodemografik değişkenlere bağlı olarak Birinci Basamak için Beck Depresyon Ölçeği puanlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the Beck Depression Inventory for Primary Care scores depending on sociodemographic variables of postmenopausal women registered to a family medicine unit in Istanbul
- Tez No: 808037
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA REŞAT DABAK, UZMAN SÜNDÜS GÖRÜKMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı İstanbul ili Eyüpsultan İlçesi'nde bulunan İslambey Aile Sağlığı Merkezi'ndeki bir aile hekimliği biriminde kayıtlı olan postmenopozal kadınların Birinci Basamak için Beck Depresyon Ölçeği'nden (BDÖ-BB) aldıkları puanların sosyodemografik değişkenlere bağlı olarak değerlendirilmesini yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli gözlemsel, tanımlayıcı özellikte anket çalışmasıdır. Çalışmada 65 yaş altındaki postmenopozal 189 kadın katılımcıya araştırıcı tarafından hazırlanan 25 soruluk sosyodemografik özellikleri sorgulayan anket ve 7 soruluk BDÖ-BB Ağustos 2022- Eylül 2022 tarihleri arasında yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. İstatistiksel analizde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Bulgular: Gelir getiren bir işte çalışanların BDÖ-BB puanları hiç çalışmamışlardan istatistiksel olarak anlamlı yüksektir (p=0,005).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the scores of Beck Depression Inventory for Primary Care (BDI-PC) postmenopausal women registered in a family medicine unit in the Islambey Family Health Center in Eyüpsultan District of Istanbul, depending on sociodemographic variables. Materials and Methods: It is a single-center, observational, descriptive survey study. In the study, a 25-question questionnaire sociodemographic characteristics prepared by the researcher and a 7-question BDI-PC were applied to 189 postmenopausal women participants under the age of 65 between August 2022 and September 2022 using face-to-face interview technique. SPSS program was used for statistical analysis. Results: The BDI-PCscores of whose working in an income generating job are statistically significantly higher than whose have never worked (p=0.005).