Kolorektal kanser nedeni ile ameliyat edilen hastalarda preoperatif ca 72-4 düzeyinin hastalığın evresi ve histopatolojik özellikleri ile olan ilişkisi
  1. Tez No: 808070
  2. Yazar: KAAN HÜSEMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN HUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP PAMAK BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: KRK olan hastalarda, hastalık varlığını belirtecek ve takipte yardımcı olabilecek CEA, CA 19-9 gibi çeşitli tümör markerları kullanılmıştır. CA 72-4 düzeyinin GİS malignitelerinde yüksek olduğunu gösteren çalışmalar yapılmıştır. KRK'de de CA 72-4 düzeyinin hastalık tümör yükünün arttığı durumlarda sensitivitesinin yüksek olduğu ve diğer tümör markerlarının sensitivitesinden daha yüksek olduğunu gösteren bulgular mevcuttur. Kliniğimizde KRK nedeni ile ameliyat planlanan olan hastaların preoperatif ve postoperatif serum CA 72-4 düzeyi çalışılacak ve patolojik evresi ile arasındaki ilişki araştırılacaktır. Böylece KRK için bir tümör belirteci olarak CA 72-4'ün prediktif değeri, tanı ve takipte tek başına ve diğer tümör belirteçleriyle birlikte kullanılabilme potansiyeli ortaya konacaktır. Gereç ve Yöntem: SBÜ. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Genel Cerrahi Servisinde Nisan 2022 – Nisan 2023 tarihleri arasında çalışmamızın kriterlerine uygun Kolorektal Kanser nedeni ile ameliyat edilen 44 hasta çalışmaya alındı. Klinik, demografik ve patolojik veriler ile CA 72-4 düzeyleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı incelendi. KRK nedeni ile ameliyat edilecek tüm hastalarda serumda CA 72-4 düzeyi bakıldı. Bulgular: Çalışmamıza 44 hasta dahil edildi. Hastaların %29,5'i (n=13) kadın, yaş ortalaması ise 64,43±11,61 saptandı. Cut-off değeri 6,9 U/mL olarak değerlendirildiğinde preoperatif CA 72-4, 3 hastada pozitif olurken, cut-off değeri 2,0 U/mL baz alındığında 10 hastada pozitif görüldü. Preoperatif CA72-4 değeriyle kanserin evresi(p=0,046), invazyon derinliği(p=0,030) ve pozitif lenf nodu(p=0,032) arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Sonuç: CA 72-4'ün KRK'de tanı, tedavi etkinliği ve prognostik değeri gündelik pratiğimize etki edecek düzeyde bulunmadı. Ancak bulgular doğrultusunda tümör evresi, lenf nodu pozitifliği, invazyon derecesi ile korele değişimlerin bu molekülün tümör patogenezinde daha iyi anlaşılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Yeni araştırmalar tasarlanması CA 72-4 ve diğer tümör belirteçlerinin klinikte yol gösterici oynamasının önünü açabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients with CRC, various tumor markers such as CEA and CA 19-9 have been used to indicate the presence of disease and help in follow-up. Studies have shown that CA 72-4 level is high in GI malignancies. In CRC, there are findings showing that the sensitivity of CA 72-4 level is high in cases of increased tumor burden and is higher than the sensitivity of other tumor markers. In our clinic, preoperative and postoperative serum CA 72-4 levels of patients who are planned to undergo surgery for CRC will be studied and the relationship with pathologic stage will be investigated. Thus, the predictive value of CA 72-4 as a tumor marker for CRC and its potential to be used alone and in combination with other tumor markers in diagnosis and follow-up will be revealed. Materials and Methods: Between April 2022 and April 2023, 44 patients who were operated for colorectal cancer in the General Surgery Department of Haseki Training and Research Hospital between April 2022 and April 2023 were included in the study. The relationship between clinical, demographic and pathologic data and CA 72-4 levels were analyzed for statistical significance. Serum CA 72-4 levels were analyzed in all patients to be operated for CRC. Results: Forty-four patients were included in our study. 29.5% (n=13) of the patients were female and the mean age was 64.43±11.61 years. Preoperative CA 72-4 was positive in 3 patients with a cut-off value of 6.9 U/mL, while it was positive in 10 patients with a cut-off value of 2.0 U/mL. There was a statistically significant difference between preoperative CA72-4 value and cancer stage (p=0.046), depth of invasion (p=0.030) and positive lymph nodes (p=0.032). Conclusion: The diagnostic, therapeutic efficacy and prognostic value of CA 72-4 in CRC was not sufficient to affect our daily practice. However, the correlated findings with tumor stage, lymph node positivity and the degree of invasion suggest that this molecule should be better understood in tumor pathogenesis. Designing new studies may lead the potential for CA 72-4 and other tumor markers to play a guiding role in the clinic.