Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde tanısal yöntemlerin moleküler analizlerdeki performansı
  1. Tez No: 808069
  2. Yazar: ÖZNUR HUN
  3. Danışmanlar: UZMAN MURAT KIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) en yaygın görülen akciğer kanseri türüdür. Çeşitli histopatolojik alt tipler ve genetik mutasyonlardan oluşan heterojen bir kanser grubudur. KHDAK'lerinde genetik mutasyonlardan herhangi biri saptanırsa, hedefe yönelik bir tedavi tercih edilir. Son yönergeler moleküler testleri sigara içmeyen veya daha önce hafif sigara içmiş, seçilmiş skuamöz hücreli karsinom tanılı hastalar dahil tüm KHDAK vakaları için önermektedir. KHDAK vakalarının çoğu ileri evrelerde saptandığı için minimal invaziv teşhis prosedürleri tercih edilmelidir. KHDAK tanılı hastaların tedavisinde hedefe yönelik tedavi ve immunoterapi önemli yer tuttuğu için tanısal işlem yaparken moleküler çalışmalar için yeterli materyal alınması bu testlerin duyarlılığını artıracaktır. Bu çalışmada tanısal yöntemler ile alınan materyallerin moleküler analizlerdeki yeterlilik oranlarının ve yetersizlik sebeplerinin her bir yöntem için ayrı ayrı belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif, gözlemsel, çok merkezli bir çalışmadır. 2019-2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi göğüs hastalıkları ve onkoloji polikliniklerine başvuran ve transtorasik iğne aspirasyon/biyopsisi (TTİA), Tru-cut biyopsi, endobronşiyal ultrasonografi klavuzluğunda transbronşial iğne aspirasyonu (EBUS-TBİA), Bronş biyopsisi, Periferik lenf nodu biyopsisi, Plevral mayi örneklemesi, konvansiyonel TBİA (fiberoptik bronkoskopi esnasında) olarak belirlediğimiz tanısal yöntemlerle KHDAK tanısı alıp, SBÜ Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Genetik tanı merkezlerinde moleküler analiz çalışmaları yapılmış olan 208 hasta verileri analize alınmıştır. Moleküler patoloji laboratuvarlarına analiz için gönderilen materyallerin yeterlilik ve yetersizlik mevcudiyeti, histopatolojik özellikleri (nekroz, inflamasyon, yoğun stromal reaksiyon, kan elemanları, fibrin, ezilme artefaktları varlığı), örneklenen dokudaki tümör hücre sayısı ve tümör hücre oranı, yeni nesil sekanslama (Next Generation SequencingNGS)/ Real Time Polymerase Chain Reaction-Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) raporları, hedefe yönelik mutasyon varlığı ve çeşidi, NGS örnekleme yöntemi (parafin blok/ periferik yayma), NGS ile tespit edilen tümör DNA miktarı, Immünohistokimya ve Floresan In Situ Hibridizasyon (FISH) analiz raporları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil olan 208 KHDAK'li hastanın 128'i (%61,5) adenokarsinom, 33'ü (%15,9) squamöz hücreli karsinom, 47'si (%22,6) sınıflandırılamayan tipteydi. Genel olarak hastalardan tanı amaçlı alınmış olan materyallerin moleküler analiz çalışmaları için kabul edilen yeterlilik oranları incelendiğinde; 171 tanesi (%82,2) yeterli, 12'si (%5,8) suboptimal, 25'i (%12) yetersiz kabul edilmiştir. Tanısal yöntemlere göre mutasyon analizleri için yeterlilik oranlarına bakıldığında TTİA %75,6, Tru-cut biyopsi %87,5 ,EBUS-TBİA %84,9, bronş biyopsisi %91,2, periferik lenf nodu biyopsi %100, plevral mayi %63,6 ,TBİA %66,7 oranlarında yeterli kabul edilmiştir. 36 hastada (%17,3) mutasyon varlığı tespit edilmiştir. 11 hastada (%5,3) KRAS-G12C, 2 hastada (%1) ROS-1, 2 hastada (%1) ALK, 3 hastada (%1,4) ERBB2, 15 hastada (%7,2) EGFR 19, 2 hastada (%1) EGFR 21, 1 hastada (%0,5) BRAF gen mutasyonu tespit edilmiştir. Hastaların cinsiyet, yaş, sigara içme durumu, tümör tipi, tümör evresi, tümörün yerleşim yeri (santral, periferik), yönü (sağ, sol, bilateral) ve radyolojik görünümüne (nodül, kitle, konsolidasyon, kavite) göre örnek yeterlilik dağılımlarının farklılık göstermediği görülmüştür (p>0,05). Tümör hücre sayısına göre örnek yeterlilik dağılımlarının farklılık gösterdiği görülmüştür (p0,05). İstatiksel olarak farklılık görülmese de; plevral mayi örneklemesi ve TBİA tanı yöntemlerinde moleküler analiz için örnek yetersizliklerinin daha fazla olduğu görülmüştür. TTİA, Tru-cut biyopsi, EBUS, Bronş biyopsisi ve Periferik lenf nodu biyopsisi tanı yöntemlerinde moleküler analiz çalışmaları için örnek yeterliliklerinin daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Non-small cell lung cancer (NSCLC) is the most common type of lung cancer. It is a heterogeneous group of cancers consisting of various histopathological subtypes and genetic mutations. If any of the genetic mutations are detected in their NSCLC, a targeted therapy is preferred. Recent guidelines recommend molecular testing for all cases of NSCLC, including selected patients with squamous cell carcinoma who are non-smokers or have been light smokers. Since most NSCLC cases are detected in advanced stages and minimally invasive diagnostic procedures should be preferred. Since targeted therapy and immunotherapy have an important place in the treatment of patients with NSCLC, obtaining sufficient material for molecular studies while performing diagnostic procedures will increase the sensitivity of these tests. This study, it is aimed to determine the adequacy ratios of the materials taken by diagnostic methods in molecular analyzes and the reasons for inadequacy separately for each method. Materials and Methods: Our study is a retrospective, observational, multicenter study. Our research includes 208 patients who applied to Health Sciences University Yedikule Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital chest diseases and oncology polyclinics between 2019-2022, were diagnosed NSCLC by performing transthoracic needle aspiration/biopsy (TTNA), Tru-cut biopsy, endobronchial ultrasonography-guided transbronchial needle aspiration (EBUS-TBNA), Bronchial Biopsy, Peripheral lymph node biopsy, Pleural fluid sampling, TBNA, and performed the molecular analysis in genetic definition departments of Sultangazi Haseki Training and Research Hospital and Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital. Adequacy and inadequacy of materials sent to molecular pathology laboratories for analysis, histopathological features (necrosis, inflammation, intense stromal reaction, presence of blood elements, fibrin, crush artifacts), tumor cell number and tumor cell ratio in the sampled tissue, next-generation sequencing (NGS)/ Real-Time Polymerase Chain Reaction (PCR) reports, the presence and varies of target-oriented mutation, the sampling method of NGS (paraffin block/peripheral smear), the amount of tumor DNA detected by NGS, Immunohistochemistry, and Fluorescent In Situ Hybridization (FISH) analysis reports were recorded. Results: Of the 208 NSCLC patients included in the study, 128 (61.5%) were adenocarcinoma, 33 (15.9%) were squamous cell carcinoma and 47 (22.6%) were unclassifiable. When the adequacy ratios accepted for molecular analysis studies of materials taken from patients for diagnostic purposes, in general, are examined; 171 (82.2%) were considered adequate, 12 (5.8%) suboptimal, and 25 (12%) inadequate. Considering the adequacy rates for mutation analysis according to diagnostic methods, TTNA 75.6%, Tru-cut biopsy 87.5%, EBUS-TBNA 84.9%, bronchial biopsy 91.2%, peripheral lymph node biopsy 100%, pleural fluid 63.6%, and TBNA 66.7% were accepted as adequate. The presence of the mutation was detected in 36 patients (17.3%). KRASG12C gene mutation was detected in 11 patients (5.3%), ROS-1 gene mutation was detected in 2 patients (1%), ALK gene mutation was detected in 2 patients (1%), ERBB2 gene mutation was detected in 3 patients (1.4%), EGFR 19 gene mutation was detected in 15 patients (7.2%), EGFR 21 gene mutation was detected in 2 patients (1%), BRAF gene mutation was detected in 1 patient (0.5%). It was observed that the sample proficiency distributions of the patients did not differ according to gender, age, smoking status, tumor type, tumor stage, location of the tumor (central, peripheral), direction (right, left, bilateral), and radiological appearance (nodule, mass, consolidation, cavity) (p>0.05). It was observed that the sample adequacy distributions differed according to the number of tumor cells (p0.05). Although there is no statistical difference; It was observed that sample deficiencies for molecular analysis was more common in pleural fluid sampling and TBNA diagnostic methods. Sample adequacy was observed to be higher for molecular analysis studies in TTNA, Tru-cut Biopsy, EBUS, Bronchial biopsy, and Peripheral lymph node biopsy diagnostic methods.