Revizyon diz protezi cerrahisinde kullanılan artrotomi yöntemlerinden kuadriceps v-y plasti ile medial parapatellar yaklaşımın ameliyat sonrası diz eklem hareket genişliklerinin ve hastalardaki kuadriceps gücünün karşılaştırılması
  1. Tez No: 808071
  2. Yazar: MEHMET MELİH ASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç:İnsan yaşam süresinin uzaması primer diz protezi ve buna bağlı olarak revizyon diz protezi sayısını arttırmaktadır. Revizyon diz protezi ameliyatının en önemli basamağı eklemin açılması(artrotomi) olarak gösterilmiştir. Bazı dizlerde artrotomi yapmak geçirilmiş cerrahilere bağlı oluşan fibröz nedeniyle zor olmaktadır. Bu nedenle genişletilmiş yaklaşımlar kullanılmaktadır. Genişletilmiş yaklaşımlara örnek olarak; V-Y kuadrisepslasti, rektus snip ve TT osteotomisi verilebilir. Bu yaklaşımlardan V-Y kuadrisepslasti yöntemi, ekstansör mekanizmaya verdiği düşünülen hasardan dolayı cerrahlar tarafından çok tercih edilmemektedir. Bu çalışmamızın amacı V-Y kuadrisepslasti yönteminin bir diğer artrotomi yöntemi olan medial parapatellar yöntemiyle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif vaka kontrol tipi bir çalışmadır. Bu çalışma 2013-2021 tarihleri arasında SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortopedi kliniğinde farklı nedenlerle aynı cerrah tarafından 2 farklı artrotomi yöntemiyle revizyon diz protezi yapılan hastalar üzerinde yapılmıştır. Farklı nedenlerle revizyon diz protezi yapılan hastaların kayıt bilgileri hastane arşivinden taranarak bulunmuştur. Bu hastalar kullanılan artrotomi yöntemlerine göre gruplandırılmıştır. Bu gruplar kapsamında; ameliyat sonrası takipleri olan, ameliyattan sonra ayakta diz ap/lateral ve ortoröntgenogramı bulunan ve çalışmada kullanılacak olan izokinetik testi tolere edebilecek hastalar çalışma için seçilmiştir. Ulaşılamayan, sistemik patolojileri nedeniyle immobil olan, artrotomi dışında dize yönelik başka cerrahiler geçiren, ekstansör mekanizmaya yönelik başka cerrahiler geçiren, kuadriseps gücünü etkileyecek nörömuskuler hastalığı olan ve diğer dize herhangi bir sebeple artrotomi yapılan hastalar ise çalışma dışı bırakılmıştır. Sonuç olarak toplam 31 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastalardan 19'una medial parapatellar artrotomi, 12'sine ise V-Y kuadrisepslasti uygulanmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların diz eklem ROM'ları gonyometre ile, diz fonksiyonları WOMAC, LEFS ve HSS ile her iki diz için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Hastaların takiplerinde çekilen grafilerinden mekanik aksları ve İnsall Salvati İndexlerine göre patellar yükseklikleri de ölçülmüştür. Kuadriseps ve hamstring kas kuvveti, izokinetik dinamometre ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada bulunan 31 hastanın demografik verileri ve tanımlayıcı istatistikleri şöyle sıralanabilir: MP artrotomisi yapılan 19 hastanın 10(%52.6)'u sağ diz 9(%47.4)'u sol diz, V-Y plasti yapılan 12 hastanın 7(%58.3)'i sağ diz 5(%41.7)'i sol diz idi ve iki grup arasında taraf açısından fark saptanmadı(P=0.756). MP artrotomisi yapılan hastaların 7(%36.8)'si erkek 12(%63.2)'si kadın, V-Y plasti yapılan hastaların 6(%50)'sı erkek 6(%50)'sı kadın idi ve iki grup arasında cinsiyet açısından fark saptanmadı(p=0.470). İki grup arasında boy ve kilo açısından anlamlı fark saptanmadı(Boy p=0.963, Kilo p=0.438). MP artrotomisi yapılan hastaların etiyolojisine bakacak olursak; 7(%36,8) hastada septik gevşeme nedenli, 4(%21,1) hastada aseptik gevşeme nedenli ve 8(%42,1) hastada bağ yetmezliğine bağlı olduğu görüldü. V-Y plasti yapılan hastalarda ise; 9(%75) hastada septik gevşeme nedenli, 2(%16,7) hastada aseptik gevşeme nedenli ve 1(%8,3) hastada bağ yetmezliğine bağlı olduğu görüldü. İki grup arasında etiyolojik açısından anlamlı fark saptanmadı(p=0,081). İki grup arasında yapılan toplam cerrahi sayısına bakacak olursak MP artrotomi yapılan hastalarda 2,3, V-Y plasti yapılan hastalarda 3 olarak bulundu ve iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı(p=0.098). Demografik veriler dışında iki grup arasında bakılan mekanik aks, patellar yükseklik, eklem hareket açıklığı, peak torque fleksiyon ve peak torque ekstansiyon değerlerinde fark saptanmadı(sırasıyla p=0,951, p=0,669, p=0,985, p=0,392, p=0,848). HSS, WOMAC ve LEFS skorlarında da iki grup arasında fark saptanmadı(sırasıyla p=0,408, p=0,543, p=0,691). Sonuç: Çalışmamızda geniş açılım ve ekleme hakimiyet sağlayan V-Y plasti yönteminin medial parapatellar yöntem kadar güvenilir olduğu, hastaların klinik ve fonksiyonel sonuçlarını etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Prolonged life span of humans leads to total knee arthroplasties and revision total knee arthroplasties as result. Most important step of revision knee arthroplasty is shown to be the arthrotomy of joint. Arthrotomies in some of the knees are difficult, caused by the fibrosis formed from previous surgeries. As a result extended approaches are used. V-Y quadricepsplasty, which is one of the extended approaches, is not preferred by surgeons considering the damage given to the extensor mechanism. Aim of this study is to compare the V-Y quadricepsplaty with another arthrotmy method, medial parapatellar procedure. Materials and Method: This is a retrospective case control study. This study includes patients who underwent revision knee arthroplasty surgery, with either of the two mentioned arthrotomy procedures applied by the same surgeon, during 2013-2021 at SBU Antalya Training and Research Hospital's Orthopedics and Traumatology Clinic. Patient who underwent surgery from various reasons were found from hospital archives. These patients were grouped according to arthrotomy method. The patient who had post operative follow up controls, standing anteroposterior and lateral knee radiographs and orthoroentgenograms, and patients who can tolerate isokinetic test, which will be used during study, were selected. Patients who were unreachable, immobile because systemic pathologies, underwent knee surgeries apart from arthrotomies, underwent another procedures for their extensor mechanisms, has neuromuscular disease that will effect quadriceps strength and underwent any arthrotomy surgeries to other knee were excluded. Total of 31 patients were included as a result. 19 of the patients underwent medial paratellar arthrotomy, and 12 of the patients underwent V-Y quadricepsplasty. The included patients' knee joint range of movements were evaluated with goniometer, knee functions were evaluated with WOMAC, LEFS and HSS separately for each the knee. Mechanical axis and patellar height according to the Insall Salvati Index is calculated from follow up radiographs. Quadriceps and hamstring muscle strength is evaluated with isokinetic dynamometer. Findings: The demographic data and descriptive statistics of the 31 patients included in the study can be listed as follows: of 19 patients who underwent MP arthrotomy, 10 (52.6%) were right knee, 9 (47.4%) left knee, of 12 patients who underwent V-Y plasty, 7 (58.3%) were right knee, 5 (41.7%) were left knee, and two There was no difference between the groups in terms of sides (P=0.756). 7 (36.8%) of the patients who underwent MP arthrotomy were male, 12 (63.2%) were female, 6 (50%) of the patients who underwent V-Y plasty were male and 6 (50%) were female, and there was no difference in terms of gender between the two groups. (p=0.470).There was no significant difference between the two groups in terms of height and weight (Height p=0.963, Weight p=0.438). If we look at the etiology of patients who underwent MP arthrotomy; It was observed that 7 (36.8%) patients were due to septic loosening, 4 (21.1%) patients were due to aseptic loosening, and 8 (42.1%) patients were due to ligament failure. In patients who underwent V-Y plasty; It was observed that 9 (75%) patients were due to septic loosening, 2 (16.7%) patients were due to aseptic loosening, and 1 (8.3%) was due to ligament failure. There was no significant difference in etiology between the two groups (p=0.081). Considering the total number of surgeries performed between the two groups, it was found that patients who underwent MP arthrotomy had 2,3 and patients who underwent V-Y plasty had 3 surgeries, and there was no significant difference between the two groups (p=0.098). Except for demographic data, no difference was found between the two groups in mechanical axis, patellar height, range of motion and isokinetic dynamometer values (respectively p=0,951, p=0,669, p=0,985, p=0,392, p=0,848). There was no difference between the two groups in HSS, WOMAC and LEFS scores (respectively p=0,408, p=0,543, p=0,691). Conclusion: In our study, it was concluded that the V-Y plasty method, which provides extended exposure and greater control over the joint, is as reliable as the medial parapatellar method and does not affect the clinical and functional results of the patients.