Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'nin Mesnevî-i Ma'nevî adlı eserinde çevre bilinci
Environmental awareness in Masnavi-ye-Ma'navi of Mawlana Jalal al-Din al-Rumi
  1. Tez No: 808086
  2. Yazar: NURHAYAT ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İnsanlık tarihi incelendiğinde, biyoçeşitliliğin günümüzde her zamankinden daha hızlı azaldığı; ormanların ve habitatların bilinçsizce yok edilmesiyle vahşi hayvanların insan yerleşimlerine daha çok yaklaştığı görülmektedir. Günümüz bulaşıcı hastalıklarının birçoğu hayvanlardan insanlara geçmektedir. Nesli tükenmekte olan vahşi hayvanların avlanması ve satılması, hayvanlardan insanlara virüs bulaşma riskini artırmaktadır. Ayrıca insan kaynaklı iklim değişiklikleri, yaban hayvanlarının yeni yerlere göç etmesine ve daha önce karşılaşmadıkları diğer türlerle etkileşime girmelerine neden olmaktadır. Bu da yeni hastalıkların ortaya çıkma ihtimalini artırmaktadır. Unutmamalıdır ki yeni enfeksiyonların ve pandemilerin ortaya çıkışını önlemek, doğal hayatı ve biyoçeşitliliği korumakla, iklim değişikliğini en aza indirmekle mümkün olacaktır. İnsanoğlu, bu noktada geleceği adına, dünya ile yeni ve uyumlu bir tavır geliştirmek zorunda olduğunun bilincinde olmalıdır. Her geçen gün bu durum daha iyi anlaşılmakta ve buna bağlı olarak özellikle ekoloji alanında yapılan bilimsel çalışmaların sayısının arttığı görülmektedir. Bu çalışmalar genellikle ekolojik problemleri analiz etme, disiplinler arası çalışma ve model sunma şeklinde gruplandırılmaktadır. Bu çalışmada, günümüzde karşılaştığımız bu sorunlar bağlamında Mevlânâ'nın düşünceleri ele alınacaktır. Mevlânâ; bilgi, hikmet ve deneyimlerinin yanı sıra kendine özgü üslubuyla, mantıksal çıkarımlarıyla ve zengin kurgusuyla dönemine ve çağımıza etki eden önemli bir figür olduğu için seçilmiştir. Araştırma konusunda, Mevlânâ çevreyi ve yaşamı anlatırken hep tabiattan benzetmeler yaparak çözümünü ortaya koyar. Canlı-cansız varlıkları birbirlerine benzeterek, birini diğerinden ilham alarak açıklar ve evrendeki döngüyü, birbirine olan bağlılığı anlatır. Mevlânâ'ya göre hayat bir gayeye atfedilmiş ve her yerde var olan faaliyettir. Mevlânâ,doğadaki canlı ve cansız varlıkları anlatımına katarak, doğayla tabii çevrenin ve canlı-cansız tüm tabiatın değerine ve önemine dair görüşlerini dile getirerek, özgün çevrecilik anlayışını da sergilemektedir. Bu çalışma, önceki araştırmalardan farklı olarak, çevresel ve ekolojik sorunları Mevlânâ'nın Mesnevî-i Ma'nevî'si üzerinden değerlendirerek tasavvuf alanında ele alıyor. Bununla evrene karşı merhametli, saygılı ve özenli bir tutum geliştirmeye ve hassas bir çevre bilinci oluşturmaya katkı sağlanması amaçlanıyor. Çünkü çok kapsamlı bir sorun olan ekolojik problemler; hukukî, ahlakî ve diğer önlemlerin yanı sıra dinî düşünce tarzına da ihtiyaç duyuyor.
Özet (Çeviri)
When the history of humanity is examined, it is seen that biodiversity is decreasing faster than ever today; With the careless destruction of forests and habitats, it is seen that wild animals are getting closer to human settlements. Many of today's infectious diseases are transmitted from animals to humans. The hunting and sale of endangered wild animals increases the risk of transmission from animals to humans. In addition, human-induced climate changes cause wild animals to migrate to new places and interact with other species they have not encountered before. This increases the likelihood of the emergence of new diseases. It should not be forgotten that preventing the emergence of new infections and pandemics will be possible by protecting natural life and biodiversity and minimizing climate change. At this point, human beings should be aware that they have to develop a new and harmonious attitude with the world for the sake of their future. This situation is better understood day by day, and accordingly, it is seen that the number of scientific studies especially in the field of ecology is increasing. These studies are generally grouped as analyzing ecological problems, interdisciplinary work and presenting models. In this study, Mawlana's thoughts will be discussed in the context of these problems we face today. In this study, Mawlana; He was chosen because he is an important figure who influenced his period and our age with his unique style, logical inferences and rich fiction, as well as his knowledge, wisdom and experience. In the subject of research, while describing the environment and life, Mawlana always presents his solution by making analogies from nature. It explains living and inanimate beings by comparing them to each other, by being inspired by the other, and explains the cycle in the universe and the interdependence. According to Mawlana, life is an activity that is attributed to a purpose and exists everywhere. By including living and non-living beings in nature in his narrative, Mawlana expresses his views on the value and importance of nature and the natural environment, and all living beings and inanimate objects, and exhibits his unique environmentalist understanding. Unlike previous studies, this study deals with environmental and ecological problems in the field of Sufism through Masnavi-ye-Ma'navi of Mawlana. With this, it is aimed to contribute to develop a compassionate, respectful and attentive attitude towards the universe and to create a sensitive environmental awareness. Because ecological problems, which are a very comprehensive problem; it needs religious thinking, as well as legal, moral and other measures.