Mevlâna Müzesi nr. 1177'deki Mesnevî'nin metni ve İzbudak tercümesinin karşılaştırılması (1. cilt 2395-3186. beyitler)
A comparison of Mathnawi's text in Mevlânâ Museum no: 1177 and Izbudak translation (Volume 1. 2395-3186. couplets)
  1. Tez No: 753901
  2. Yazar: MERVE AKSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Archive, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Mevlana Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevîlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevilik Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Mevlânâ'nın Mesnevisi, tarih boyunca dünya çapında büyük ilgi görmüştür. Tarihe, edebiyata ve birçok alana damgasını vuran bu eser, kaleme alındığı günden itibaren farklı dillere çevrilmiş ve üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışma hazırlanırken Konya Mevlana Müzesi Ktp. İhtisas, nr. 1177'de yer alan mesnevinin orijinal Farsça el yazması nüshasının 1. Cilt 3. Defterinin 2395-3186. beyitler arası tashihi yapıldı. Daha sonra ise Reynold Alleyne Nicholson'ın 1925 tarihinde basılan The Mathnawi Of Jalaluddin Rumi adlı neşri ve Adnan Karaismailoğlu ve Derya Örs tarafından 2007 yılında hazırlanan Mevlânâ Celaleddin Muhammed Mesnevî -i Ma'nevi adlı neşriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Mesnevi'nin çoğaltılarak günümüze kadar gelen nüshaları arasında zamanla dil ve üslup bakımından farklılıklar oluşmuştur. Karşılaştırma yaparken bu iki neşrin kullanılma sebebi ise Reynold Alleyne Nicholson neşrinin XX. yüzyılın başlarında ve Adnan Karaismailoğlu - Derya Örs tarafından hazırlanan neşrin de XXI. yüzyılın başlarında yapılmış olmasıdır. Ayrıca bu çalışma da Konya Mevlâna Müzesi Ktp., İhtisas nr.5223'de yer alan Veled Çelebi İzbudak tarafından Osmanlı Türkçesiyle kaleme alınmış olan Mesnevi tercümesinin 1. cilt 3. Defteri yeni yazıya aktarıldıktan sonra eserini tercüme ederken kullandığı Konya Mevlana Müzesi Ktp. İhtisas, nr. 1177'de yer alan mesnevinin orijinal Farsça el yazması nüshası ve Abdülbaki Gölpınarlı'nın Mesnevi tercümesi ile karşılaştırılması yapıldı. Çalışmanın amacı, Bir yüzyıl içerisinde yapılan bu iki çalışma arasındaki farklılıkları okuyucuya sunmak ve aynı zamanda Mesnevi'nin Veled Çelebi İzbudak tarafından Osmanlı Türkçesiyle yazılmış olan nüshasının, MEB tarafından Abdülbaki Gölpınarlı adına basılmış olduğu fark edilince eserin orijinal metnini Türkçeye kazandırmak için bu çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mevlana's Masnavi has attracted great interest throughout the world throughout history. This work, which left its mark on history, literature and many fields, has been translated into different languages and studies have been carried out since the day it was written. While this study was being prepared, Konya Mevlana Museum Ktp. Specialization, no. 2395-3186 of the 3rd book of Volume 1 of the original Persian manuscript of the masnavi in 1177. Correction was made between couplets. Then, comparisons were made with Reynold Alleyne Nicholson's publication The Mathnawi Of Jalaluddin Rumi, which was published in 1925, and with the publication named The Masnavi-i Ma'navi of Mevlānā Jelālu'd-dīn Muhammed, which was prepared by Adnan Karaismailoğlu and Derya Örs in 2007. Over time, there have been differences in language and style among the copies of the Masnavi that have been reproduced and survived until today. The reason why these two publications are used when comparing is. At the beginning of the XX. century, the publication prepared by Adnan Karaismailoğlu. Also, Derya Örs prepared publication the XXI. was made at the beginning of the century. In addition, this study includes the Konya Mevlana Museum Ktp. Specialization, no. The original Persian manuscript of the masnavi in 1177 and the Masnavi Translation of Abdülbaki Gölpınarlı was compared. In addition, in this study, Konya Mevlana Museum Ktp., Specialization No. The original Persian manuscript of the masnavi in Konya Mevlana Museum Book Specialization, nr.1177, which he used while translating his work after the 1st volume 3 book of the Masnavi translation, which was written in Ottoman Turkish by Veled Çelebi İzbudak in 5223, and A comparison was made with Abdülbaki Gölpınarlı's Masnavi Translation. The aim of the study was to present the differences between these two studies made in a century and at the same time, when it was noticed that the copy of the Masnavi written in Ottoman Turkish by Veled Çelebi İzbudak was published by the Ministry of National Education on behalf of Abdülbaki Gölpınarlı, this study was carried out to bring the original text of the work into Turkish.