Susan Sontag'ın Alice Yatakta oyununun Foucaultcu perspektiften yorumlanması
Reading Susan Sontag's Alice In Bed through Foucauldian perspective
- Tez No: 808120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN ÖMER AKGÜL, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ARACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde yazar Susan Sontag'ın Alice Yatakta oyunu Michel Foucault'nun felsefesinin perspektifinden okunacaktır. Bu sayede oyuna, tarihsel ve kültürel olarak kurgulanmış toplumsal cinsiyet normları ve bu normların oluşmasında etken olan ataerkil düzen ve bu düzenin sebep olduğu kadının ikincil konumuna dair bir eleştirel bakış getirilecektir. Böylelikle çalışma bir tiyatro metninin spesifik olarak seçilmiş bir felsefe üzerinden yorumlanması adına örnek teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, Susan Sontag's play Alice in Bed will be read within the scope of Michel Foucault's philosophy. Hence, a critical perspective in respect to the subordination of women as a consequence of patriarchal structure parameter which created the historically and culturally fictionalised sexual norms of the society. Thereby, this text will set an example of a theatre play which is specifically analysed through a chosen philosophy.