A critical examination of anti-aging discourse: The relevance of the works of Michel Foucault and Susan Sontag
Anti-aging söyleminin eleştirel bir değerlendirmesi: Michel Foucault ve Susan Sontag?ın çalışmalarının uygunluğu
- Tez No: 227675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezin temel amacı 1990'lardan sonra popülerleşen anti-aging söylemenine ilişkin eleştirel bir bakış açısı geliştirmektir. Anti-aging akımı, bireylerin bedensel durumları ve hayat tarzı tercihlerini kontrol altına alarak ve disipline ederek, onları daha uzun ve sağlıklı yaşatmayı amaçlayan belirli uygulamalarla ilgilidir. Bu çalışma, üç popüler, tematik anti-aging kitabını göz önünde tutarak, anti-aging söyleminin beden, yaşam ve yaşatma ile ilgili modern zamanlara özgü algı ve varsayımlarını inceleme girişinde bulunmaktadır. Bu amaçla, popüler anti-aging kitaplarının öğütleri, önerileri, temel terimleri anti-aging söyleminin yeni bir beden ve hayat tarzı projesi önerisinde bulunup bulunmadığı sorusu bağlamında incelenmiştir. Bu soruyu yanıtlamak için Foucaultcu ?yaşam üzerinde iktidar? teorisi ve Sontag'ın ?geç modern zamanlarda hastalığın metaforik olarak temsil edilmesi?ne ilişkin bakış açısı tezin teorik temellerini oluşturmak amacıyla kullanılmıştır. Anti-aging söyleminin incelenmesi şunu ortaya çıkarmıştır ki, bu söylem belirli metaforlar aracılığı ile yaşlanmanın anlamını yeniden tanımlar ve insanın geçiciliğini yeniden yorumlar. Bununla birlikte, anti-aging söyleminin yaşlanmayı sadece biyolojik ve kontrol edilebilir bir durum olarak göstererek, yaşlanma sürecini bir performans alanına dönüştürdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to develop a critical approach to the recent anti-aging discourse which has become popular after the 1990?s. Anti-aging movement is concerned with certain implementations which aspire to make individuals live longer and healthier by controlling and disciplining their bodily conditions and lifestyle choices. This study attempts to examine certain perceptions and assumptions of anti-aging discourse about body, living and keeping alive peculiar to late modern times by taking into consideration three popular emblematic anti-aging books. For this aim, the techniques, recommendations, suggestions and basic premises of popular anti-aging books are examined in terms of the question whether anti-aging discourse presents a new project concerning body and lifestyle, or not. In order to answer this question, Foucauldian theory on ?the power over life? and Sontag?s approach to ?the metaphorical representation of illness in late modern times? are employed for constructing the theoretical basis of this thesis. The examination of anti-aging discourse reveals that, this discourse redefines the meaning of age and reinterprets human temporality by narrating aging process with certain metaphors. Moreover, it is seen that anti-aging discourse transforms the aging process into a performative sphere by representing the aging as a merely biological and controllable situation.