Türkiye'de hanehalklarının kredi kartı kullanım tercihlerini etkileyen faktörler
Factors affecting households' credit card usage preferences in Turkey
  1. Tez No: 808128
  2. Yazar: CANSEL CANKAZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Ekonomi, Demography, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Kredi kartı kullanıcı ve işlem sayısının son dönemde hızlı bir şekilde artmasına paralel olarak kredi kartı birçok yeni özellik kazanmıştır. Plastik para olarak bilinen kredi kartları hanehalklarına nakit, kredi, taksit imkânı, online alışveriş, mobil bankacılık ve ödeme kolaylığı gibi birçok farklı özellik sunarak hanehalklarının tüketim kararlarını ve refah seviyelerini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmada kredi kartı kullanımına etki eden sosyoekonomik değişkenlerin hanehalkı boyutunda analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı Bütçe Araştırmasının 2018 yılı mikro veri seti kullanılarak lojistik regresyon modeli yardımıyla analiz yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre gelir, eğitim düzeyi, iş durumu, hane büyüklüğü ve online alışveriş değişkenlerinin hanehalklarının kredi kartı kullanım tercihleri üzerinde pozitif, bankacılık hizmetlerine erişime olan mesafesi, yaş ve cinsiyet değişkenlerinin ise negatif etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the rapid increase in the number of credit card users and transactions recently, the credit card has gained many new features. Credit cards, known as plastic money, provide households with many different features such as cash, credit, installment opportunities, online shopping, mobile banking and payment convenience, and significantly affect the consumption decisions and welfare levels of households. In this study, it is aimed to analyze the socioeconomic variables affecting the use of credit cards at the household level. For this purpose, the analysis was made with the help of the logistic regression model using the 2018 micro data set of the Household Budget Research of the Türkiye Statistical Institute. According to the results of the analysis, it has been determined that the variables of income, education level, job status, household size and online shopping have a positive effect on the credit card usage preferences of the households, It has been determined that the distance to access to banking services, age and gender variables have a negative effect.