The Russian-Japanese war and its international implications 1904-1905
Rus-Japon savaşı ve uluslararası sonuçları 1904-1905
  1. Tez No: 808129
  2. Yazar: MUNAF ALI SABRI AL-SAEDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez de (1904-1905 Rus-Japon Savaşı), o dönemde meydana gelen olaylar ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. XX. yüzyılın başlangıcı, uluslararası sahnede öne çıkan ve önemli bir olay olan Rus-Japon Savaşı'na tanık oldu. Her iki ülkenin de, özellikle Japon adaları ve iki ülke arasında bir çekişme noktası haline gelen sınırlar konusunda XIX. Yüzyılın sonlarına kadar uzanan farkılılıkları vardı. Kore ve Mançurya'daki Rus-Japon çıkarlarının çatışması ve 1904'te Japonya'nın zaferi ve Rusya'nın yenilgisiyle sonuçlanan savaşın patlak vermesiyle durum daha da kötüleşti ve daha tehlikeli hale geldi. Rusya'nın askeri organizasyonunun aksine, Rusya'nın savaşta kaybetmesinin en önemi nedeni, işler üzerinde düzenlilik ve kontrol eksikliğiydi. Tez de ayrıca iki ülkeyi diğer ülkelerle kuşatan uluslararası ilişkilere ve iki ülkenin sosyal ve dini yapısına, onlarda ne kadar önemli değişiklikler yapıldığına ve diğer ülkelerin kültürünü onlara nasıl aktardığına dair beyanda bulunulmuştur. Ülkeler ve iki ülkeyi çerçeveleyen iklim Meiji, Büyük Peter IV. İvan'ın yönetimiyle temsil edilen o dönemde gelen en önemli kararları ve etkilerini, savaşın nasıl gerçekleştiğini, yansımalarının neler olduğunu açıkladık. Japonya'nın zaferine ve Portsmouth Antlaşması'nın Rus- Japon çatışmasını nasıl sonlandırdığına değinildi. Tez, savaşın tüm detaylarının ve iki ülkenin iç ve dış savaş öncesi ve sonrasındaki durumunun ve bu savaşın patlak vermesine katkıda bulunan yansımalarını ele aldı. Çalışmada bu savaşın taraflarının sadece Rus ve Japon olmadığı, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'nin olayları yakından takip ettiği ve dış uluslararası desteğin sebeplerinden biri olduğu da dahil olmak üzere en önemli bir dizi sonuca ulaşıdı. Bu savaş Rus-Japon ilişkilerinin yeniden değerlendirilmesine ve güç dengelerinin değişmesine neden olmuştur. Japonya'nın Ruslara karşı kazandığı zafere rağmen Japon halkı tatmin olmamış ve Rusların askeri kayıplarına rağmen müzakerelerde diplomatik bir zafer elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thises (the Russian-Japanese War 1904-1905) is summarized in a detailed statement of everything that happened during that period. The beginning of the XIIth century witnessed a prominent and important event on the international scene, the Russian-Japanese War. Both countries had differences that date back to the end of the XXth century, especially over the Japanese islands and the issue of borders, which became a point of contention between the two countries, exacerbating the situation and becoming more dangerous with the conflict of Russian-Japanese interests in Korea and Manchuria and the outbreak of the war in 1904, which ended with the victory of Japan and the defeat of Russia, Russia was suffersing from great confusion in its military leaders, lack of regularity and control over matters, These were the main reasons that contributed to the loss of Russia, unlike Japan and its military organization. The thises also gave a statement of the international relations that surrounded the two countries with other countries, and a statement of the social and religious structure of the two countries and how important changes were made in them. Also, how did the culture of other countries and the climate that surrounded the two countries pass on to them at that time, and we explained in them the most important ruling regimes that came in that period, represented by the rule of Meiji, Peter The Great, and Ivan IV and its effects, how the war took place and what are its repercussions. And what are the factors that contributed to Japan's victory and how the treaty of Portsmouth ended the Japanese-Russian conflict. The thises dealt with a statement of all the details of the war and the situation of the two countries from the internal and external aspects before and after the outbreak of the war, and a statement of the repercussions that contributed to the outbreak of this war. The study found a group of the most important results, including that the parties to this war were not only Russian and Japanese, the United States of America and Britain were closely watching the events. Also the external international support is one of the reasons for the Japanese success.