Üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlıkları ve pandemiyle başa çıkma stratejileri arasında iyimserliğin aracı rolü
The mediator role of optimism between psychological resilience and coping strategies with the pandemic of university students
- Tez No: 808127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER KOÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın temel amacı COVID-19 Pandemisi'nde üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlıkları ile pandemiyle başa çıkma stratejileri arasında iyimserliğin aracı rolünün araştırılmasıdır. Bununla birlikte, çalışmada üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlık puanları ile yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, pandemi sırasında algılanan sosyo-ekonomik düzeyi ve pandemi döneminde ekonomik durumun etkilenme düzeyi ve pandemi döneminde kayıp yaşama durumlarını içeren sosyodemografik değişkenler arasında anlamlı fark olup olmadığı araştırılmıştır. Mevcut araştırmanın katılımcıları 426 üniversite öğrencisinden oluşmakta olup, katılımcılar uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırma korelasyonel desen takip edilerek düzenlenmiş bu bağlamda tek aracılı yapısal model kurulmuştur. Bunun yanında t testi ve ANOVA analiz yöntemleri sosyo demografik değişkenlerin analizi için kullanılmıştır. Analizler SPSS 23.00 ve AMOS kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda iyimserliğin psikolojik sağlamlık ve pandemiyle başa çıkma arasındaki ilişkide aracı rolü olduğu anlaşılmıştır ve psikolojik sağlamlık, iyimserlik; iyimserlik ve pandemiyle başa çıkma; psikolojik sağlamlık ve pandemiyle başa çıkma değişkenleri arasındaki ilişkilerin olumlu yönde ve anlamlı olduğu saptanmıştır. İncelenen sosyodemografik değişkenler içinden (yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, pandemi sırasında kiminle yaşandığı, algılanan sosyo-ekonomik düzey ve pandemi döneminde ekonomik durumun etkilenme düzeyi, pandemi döneminde kayıp yaşama durumu) yalnızca psikolojik sağlamlık ile cinsiyet arasında erkeklerin lehine anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılarak yorumlanmış ve araştırmacılar ve uygulayıcılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study the investigate the mediating role of optimism between psychological resilience and coping strategies of university students during the COVID-19 pandemic. In addition, the study investigated whether there was a significant difference between the psychological resilience scores of university students and sociodemographic variables including age, gender, grade level, perceived socioeconomic level during the pandemic, the level of impact on economic status during the pandemic, and the level of loss during the pandemic. The current study's participants consisted of 426 university students selected through a convenient sampling method. The study was organized following a correlational design and a single-mediator structural model was established in this context. In addition, t-test and ANOVA analysis methods were used to analyze socio-demographic variables. Data were analyzed with SPSS 23.00 and AMOS. As a result of the analysis, it was understood that optimism has a mediating role in the relationship between psychological resilience and coping strategies with the pandemic, and the relationships between psychological resilience, optimism; optimism and coping strategies with the pandemic; psychological resilience and coping strategies with the pandemic variables were found to be positive and significant. Among the sociodemographic variables examined (age, gender, class level, with whom he/she lived during the pandemic, perceived socio-economic level and the level of impact of their economic situation during the pandemic period, loss of status during the pandemic), only a significant relationship was found between psychological resilience and gender in favor of males. The findings were discussed and interpreted in light of the relevant literature, and recommendations were made for researchers and practitioners.