Lise çağı adölesan bireylerin beslenme okuryazarlık düzeyleri ile beden kütle indeksi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutritional literacy levels and body mass index of high school adolescents
  1. Tez No: 808150
  2. Yazar: BEYZA GÜL ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada lise çağı adölesan bireylerin beslenme okuryazarlık durumlarının saptanıp beden kütle indeksi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlamaktadır. Çalışma İstanbul Tuzla İlçesinde ikamet eden lise çağı öğrencilerine Google Anket yöntemi ile online olarak ulaşılmıştır. Çalışma 15-18 yaş aralığındaki 225'i kız, 175'i erkek olmak üzere 400 lise çağı adölesan ile 26 Aralık 2022 - 30 Mart 2023 Tarihleri arasında yürütülmüştür. Anket formunda demografik bilgi formu, antropemetrik ölçümler, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim kaydı ve Adölesan beslenme okuryazarlık ölçeği (ABOÖ) kullanılmıştır. Sosyal medya üzerinden duyuru yapılmış olup veli/vasi onayı almış gönüllü katılımcılara anket uygulanmıştır. Katılımcılara uygulanan anketler SPSS 25 programı ile istatistik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the nutritional literacy status of high school adolescents and to evaluate the relationship between body mass index. The study was reached online with the Google Survey method to high school students residing in Tuzla District of Istanbul. The study was conducted with 400 high school age adolescents, 225 girls and 175 boys, aged between 15 and 18, between 26 December 2022 and 30 March 2023. In the questionnaire form, demographic information form, anthropometric measurements, dietary habits, food consumption record and Adolescent Nutrition Literacy Scale (ABOÖ) were used. An announcement was made on social media and a questionnaire was applied to the volunteer participants who received parent/guardian approval. The questionnaires applied to the participants were evaluated statistically with the SPSS 25 program.