Elit hentbolcularda alt ve üst ekstremite kuvvetinin belirlenmesinde kullanılan izokinetik ve alan testleri arasındaki ilişki
The relationship between isokinetic and field tests used in determining lower and upper extremity strenght in elite handball players
- Tez No: 808170
- Danışmanlar: PROF. DR. MENDERES KABADAYI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Anatomy, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, elit hentbolcularda alt ve üst ekstremite kuvvetinin belirlenmesinde kullanılan izokinetik ve alan testleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmanın denek grubunu 18-29 yaş aralığında 22 elit erkek hentbolcu oluşturmaktadır. Deneklere dominant (DT) ve non-dominant (NDT) taraflarda farklı açısal hızlarda (60°/sn 180°/sn 240°/sn) diz ve omuz izokinetik kuvvet testleri, dokuz farklı Fonksiyonel Performans Testi (FPT) (Tek Adım Atlama [TAA], Üç Adım Atlama [ÜAA], Çapraz Atlama [ÇA], Medial Tarafa Üç Adım Atlama [MTÜA], Medial Rotasyon Atlama [MRA], Sağlık Topu Fırlatma [STF], Modifiye Şınav Testi [MŞT], Bükülü Kol Asılma [BKA], Kapalı Kinetik Zincir Stabilizasyon Testi [KST]), Y Denge Testi ve CSMI-TecnoBody PK-252 Tek-Çift Ayak Statik ve Dinamik Denge Testi uygulandı. Karşılaştırma analizlerinde Independent Samples T- Test ve One Way ANOVA testi kullanıldı. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde Pearson Korelasyon testi, alt ve üst FPT'ler ile diz (Eks-Flek) ve omuz (İR-ER) izokinetik kuvvetlerinin hangisi ya da hangilerinin yordanabildiği Doğrusal Regresyon Analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of the study is to examine the relationship between isokinetic and field tests used to determine upper and lower extremity strength in elite handball players. Materials and Methods: The subject group of the study consists of 22 elite male handball players between the ages of 18-29. Knee and shoulder isokinetic strength test at different angular velocities (60°/sec 180°/sec 240°/sec) in dominant (NDT) and non-dominant (DT) sides, nine different Functional Performance Tests (FPT) (Single Hop for Distance [SH], Triple Hop for Distance [TH], Crossover, Triple Hop for Distance [CH], Medial Side Triple Hop for Distance [MSTH], Medial Rotation Hop for Distance [MRH], Modified Push-Up [MPU], Throwing Medicine Ball [TMB], Bent Arm Hanging [BAH], Closed Kinetic Chain Mobilization [CKCM]), Y Balance Test and CSMI-TecnoBody PK-252 Single-Double Leg Static and Dynamic Balance Test were applied. Independent Samples T-Test and One Way ANOVA test were used for comparison analyses. Pearson Correlation test, upper and lower FPTs, and knee (Ex-Flx) and shoulder (IR-ER) isokinetic strenght were examined by Linear Regression Analysis to determine the relationships between variables.