Konteyner limanlarında enerji verimliliği uygulamalarının AHP yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of energy efficiency applications in container ports by AHP method
  1. Tez No: 808189
  2. Yazar: NİLÜFER ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYMELEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde limanlar hem enerji üretiminin hem de enerji tüketiminin odak noktası haline gelmiştir. Bu bağlamda denizcilik sektörü limanların ekonomik, çevresel ve teknolojik yapılarının enerji verimliliğini desteklemesinin gereği konusunda fikir birliğindedir. Limanlarda sürdürülebilirliğinin sağlanması için çeşitli enerji verimliliği uygulamaları yapılmaktadır. Ancak enerji verimliliğinin birçok faktöre bağlı olması bu alanda yapılan çalışmaların ortak bir çatı altında incelenmesini zorlaştırmaktadır. Örneğin, enerji tasarrufu çalışmaları, yeni teknolojik uygulamalar, yenilenebilir enerji kullanımı ve enerji tüketiminden kaynaklanan çevresel etkilerin azaltılması çalışmalarının hepsi enerji verimliliğini sağlayan uygulamalardır. Bu nedenle limanlarda enerji verimliliği sağlayan uygulamaların belirlenmesi ve sistematik olarak yürütülebilmesi için çeşitli stratejilerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu tezin amacı Türkiye'deki konteyner limanları için enerji verimliliği kriterlerinin öncelik sıralamasının belirlenmesi yoluyla yazına katkı sağlamaktır. Bu bağlamda liman yetkilileri ve akademisyenlere bu kriterlerinin önem düzeyleri konusunda anket uygulanmıştır. Ankette belirlenen kriterlerin AHP yöntemi kullanılarak kendi aralarında ikili karşılaştırması yapılmış, Türkiye'deki konteyner limanları için en önemli ilk üç kriterin sırasıyla elektrifikasyon ve otomasyon teknolojileri (0,1932), devlet teşvikleri (0,1518) ve yeşil sertifikalar (0,1056) önem düzeylerine sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Bu tez çalışmasının sonuçlarına göre Türkiye'deki limanlar için belirlenen enerji verimliliği kriterlerinin önem derecelerine göre yeni teknolojik gelişmelerin kullanımını arttıracak planlamalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, ports have become the focal point of both energy production and energy consumption. In this context, the maritime industry is in consensus on the need for the economic, environmental and technological structures of ports to support energy efficiency. Various energy efficiency practices are carried out to ensure sustainability in ports. However, the fact that energy efficiency depends on many factors makes it difficult to examine the studies in this field under a common roof. For example, efforts to save energy, new technological applications, use of renewable energy and reduction of environmental impacts arising from energy consumption are all applications that provide energy efficiency. Therefore it is necessary to determine various strategies in order to determine the practices that provide energy efficiency in ports and to carry them out systematically. The aim of this thesis is to contribute to the literature by determining the priority order of energy efficiency criteria for container ports in Turkey. In this context, a questionnaire was applied to port authorities and academicians about the importance levels of these criteria. The criteria determined in the survey were compared among themselves using the AHP method, and it was concluded that levels of the first three criteria for container ports in Turkey were respectively electrification and automation technologies (0,1932), government incentives (0,1518) and green certificates (0,1056). According to the results of this thesis, plans can be made to increase the use of new technological developments in regard to the importance of the energy efficiency criteria determined for the ports in Turkey.