Akıllı lojistik: Konteyner limanlarında kapsamlı gelişim için stratejik bir çerçeve
Smart logistics: A strategic framework for comprehensive development in container ports
  1. Tez No: 981466
  2. Yazar: OMAR EMAD ADDİN OMAR MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ÖZER ÇAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Dijital teknolojilerin hızlı gelişimi, lojistik sektörünü köklü bir şekilde dönüştürmüş ve akıllı lojistiği modern tedarik zinciri yönetimi ve liman gelişiminin temel taşı haline getirmiştir. Bu tez, konteyner limanlarında akıllı lojistiğin uygulanmasına yönelik kapsamlı bir stratejik çerçeve sunmakta; yapay zekâ (YZ), Nesnelerin İnterneti (IoT), Dijital ikiz teknolojisi, büyük veri analitiği, blok zincir, otonom araçlar ve robotik gibi alanlardaki gelişmeleri bütüncül bir yaklaşımla ele almaktadır. Akademik literatür ve öncü limanlara ait internet temelli içerik analizi incelemesi yoluyla, gelenekselden akıllı liman ortamına geçişteki temel itici güçler, etkileştirici teknolojiler ve operasyonel zorluklar incelenmiştir. Literatür taraması kapsamındaki araştırma, siber-fiziksel sistemlerin ve gerçek zamanlı veri analitiğinin entegrasyonunun, limanlarda yük elleçleme süreçlerini optimize ettiğini, kaynak kullanımını iyileştirdiğini ve çevresel sürdürülebilirliği artırdığını; aynı zamanda işletme maliyetlerini ve gemi bekleme sürelerini azalttığını göstermektedir. Kapsamlı içerik analizi çalışmasında, Türkiye'deki konteyner limanlarının çoğunluğunda akıllı teknolojilerin yaygın olarak kullanılmaya başlandığı; dijital dönüşüm projelerinin saha verimliliği, enerji tasarrufu ve çevresel iyileştirme hedefleri doğrultusunda hız kazandığı tespit edilmiştir. Bu sayede liman operasyonları gerçek zamanlı izleme, öngörücü bakım ve otomatik yük yönlendirme sistemleriyle entegre edilerek hem hizmet kalitesi artırılmış hem de işletme maliyetlerinde kayda değer düşüşler sağlanmıştır. Ayrıca tezde, yüksek ilk yatırım maliyetleri, siber güvenlik riskleri ve işgücü adaptasyonu gibi benimseme önündeki kritik engeller ele alınmakta ve bu zorlukların aşılması için uygulanabilir stratejiler önerilmektedir. Önerilen çerçeve, başarılı bir dönüşüm için paydaş iş birliğini, aşamalı teknoloji adaptasyonunu ve sürekli işgücü gelişimini temel unsurlar olarak vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of digital technologies has profoundly transformed the logistics sector and made smart logistics the cornerstone of modern supply chain management and port development. This thesis presents a comprehensive strategic framework for implementing smart logistics in container ports, taking a holistic approach to developments in artificial intelligence (AI), the Internet of Things (IoT), digital twin technology, big data analytics, blockchain, autonomous vehicles, and robotics. Through an academic literature review and web-based content analysis of pioneering ports, the key driving forces, enabling technologies, and operational challenges in the transition from traditional to smart-port environments have been examined. The literature review shows that integrating cyber-physical systems and real-time data analytics optimizes cargo-handling processes, improves resource utilization, enhances environmental sustainability, and reduces both operating costs and vessel turnaround times. In a comprehensive content analysis, it was found that the majority of Turkey's container ports have begun widely adopting smart technologies; digital transformation projects have accelerated in line with goals of field-level efficiency, energy savings, and environmental improvements. As a result, port operations have been integrated with real-time monitoring, predictive maintenance, and automated cargo-routing systems, boosting service quality and delivering significant reductions in operating expenses. The thesis also addresses critical adoption barriers high initial investment costs, cybersecurity risks, and workforce adaptation and proposes practical strategies to overcome them. The recommended framework emphasizes stakeholder collaboration, phased technology adoption, and continuous workforce development as essential elements for a successful transformation.