Meniskusların diz eklemindeki işlevlerinin deneysel araştırılması
  1. Tez No: 80819
  2. Yazar: MAHMUT KARAMEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
59 3. ÖZET Bu çalışmada meniskusların diz eklemi içindeki işlev leri çeşitli deneylerle araştırıldı. Bu amaçla kemik ve kı kırdak dokusunun yapı ve biomekanik özellikleri anlatıldıktan sonra insan meniskusunun anatomo-fizyolojisi ve tavşan dizi nin anatomisinden kısaca söz edildi. İnsan dizine benzerliği göz önüne alınarak deney mal zemesi olarak tavşan dizleri kullanıldı. 36 Yeni Zelanda Albi no tavşan dizinde yapılan deneyler üç bölüme ayrılarak yürü tüldü. Birinci bölümde meniskuslu ve meniskusu çıkarılmış tav şan diz eklemlerinde yüklenmeler sırasında meniskusların iş levleri araştırıldi. İkinci bölümde fizyolojik sınırlar üzerinde yüklemeler yaparak kıkırdak lezyonları ile meniskuslar arasındaki ilişki araştırıldı. Üçüncü bölümde preskala filmler ile eklemdeki temas yüzeyleri ve temas gerilimleri ölçüldü. Yüklenme deneyleri sonucunda eklem yüzlerinden alınan kıkırdak örnekleri ışık ve elektron mikroskobunda histolojik olarak incelendi. Elde edilen tüm bulgular her deney için ayrı ayrı belirtilerek tartışıldı. Varılan sonuçlar maddeler halinde sunuldu.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY In this study attempt has been made to investigate in various experiments menisci in the knee joint. With this intention mention has been shortly made of the anatomo- physiology of the human meniscus and the anatomy at the rabbit knee after describing the structure and biomechanical characteristics of the bone and the cartilaginous tissue. Rabbit knees were used as experimental material taking into consideration their similarity to human knee. Experiments carried out on thirty-six New Zeland albino rabbit knees were performed under three stages. In the first stage the functions of the menisci were investigated during loading in the knee joint of rabbit with meniscus and without meniscus. In the second stage a correlation was investigated between cartilaginous lesions and menisci upon loadings over physiological borders. In the third stage contact surfaces and contact stresses in the joint were measured with prescala films. Samples of cartilage obtained from joint surfaces as a result at loading experiments were investigated histologically under light and electron microscopes. All findings which were obtained have been individually indicated and discussed for every experiment and the results included have been presented in articles.