Dizde ön çapraz bağ greft rerüptürlerinde MRG bulguları ve stabil greftli hastalar ile karşılaştırılması
Mri findings of anterior cruciate ligament reruptures and comparison to patients have stable graft
- Tez No: 494476
- Danışmanlar: DR. MÜJDAT BANKAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Dizde menisküslerin ardından en sık yaralanan yapı ön çapraz bağdır (1). Diz biyokinetiğindeki önemli işlevi nedeniyle ÖÇB yaralanmaları kalıcı ve ciddi disfonksiyona yol açabilir (2).Ön ve arka çapraz bağ yırtıkları, iç ve dış yan bağ yaralanmaları, menisküs yırtıkları, kıkırdak lezyonları diz travmalarında sık görülen bulgulardır(3).Bağ eğer rekonstrükte edilmezse ,sonrası uzun dönemde menisküs ve kıkırdak yapılarının giderek artan sıklıkta hasarlandığı ve beraberinde osteoartrozun hızlandığı bilinmektedir (4,5,6). Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) non-invaziv olması, iyonize radyasyon maruziyeti olmaması, çok planlı ve kesitli görüntüler elde edilebilmesi, diğer yaralanmaları da tanımlayabilmesi günümüzde daha çok tercih edilen yöntemdir (8). MRG görüntüleme ile non-invaziv olarak ÖÇB yaralanmaları,ÖÇB greft rerüptür ve devamsızlıkları ve diğer diz patolojileri yüksek doğruluk ile saptanabilmektedir(9,10). ÖÇB rüptürler operasyonu sonrasında zamanla menisküs yaralanmaları,anterior translasyon,sinoviyal proliferasyon,kondromalazi patella,fokal ve diffüz artrofibrozis,arka çapraz bağ(AÇB) açısında kıvrılma(buckling),patellar tendonda kalınlık artışı sık görülen bulgular olarak sıralanabilir(11).Bu çalışma ile ÖÇB operasyonu sonrası bağı rerüptüre olan hastalar ile olmayan hastalarda, ilerleyen zamanda diz ekleminde zamanla gelişen menisküs ve kıkırdak lezyonları ile dejeneratif değişiklikler arasında, fark olup olmadığını saptamak ve sık görülen ÖÇB rüptür komplikasyonlarının MRG bulgularının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Rekonstrüksiyon sonrası tekrar rerüptürün diz kinetiğine etkisi ile ilgili yeterli çalışma yoktur. Bu çalışma ile rerüptür sonrası tekrar rekonstrüksiyonun gerekliliği saptanmaya çalışılmıştır. Materyal ve Metod:Çalışmaya 18 ile 52 yaşları arasında, ön çarpraz bağ grefti mevcut 8'i kadın 99'u erkek toplam 107(ortalama yaş 31,5) hasta PACS sistemi üzerinden taranarak dahil edildi.Hastalar retrospektif olarak tarandı.Alınan PD ve T1A görüntüler taranarak ön çapraz bağ greft bütünlüğü bozulmuş 48(19-48 yaş arası,ortalama 31,73) ve greft bütünlüğü korunmuş 59(18-52 yaş arası,ortalama 31,32) hasta iki radyolog tarafından saptandı.İki grup arasında ÖÇB rüptürü sonrası sık görülen diffüz artrofibrozis,medial menisküs yırtığı,lateral menisküs yırtığı,kondromalazi patella,tibial anterior translasyon,patellar tendonda reaktif kalınlışma,AÇB açısında buckling(kıvrılma) ve sinovyal boşlukta sıvı ve sinovyal proliferasyonla karakterize sinovit bulguları karşılaştırıldı.Sayısal değişken normal dağılım koşulunu sağlamadığından bağımsız gruplarda Mann Whitney U testi ile karşılaştırıldı. Kategorik değişkenin gruplar arasındaki oranları Ki Kare Analizi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction:Most common injured structure in the knee is anterior cruciate ligament(ACL) after the meniscus(1,2).Because of the important function for the knee kinematics, injuries of ACL lead to permanent and serious dysfunctions(3).If the ligament is not reconstructed, it is known that meniscal and cartilaginous structures are increasingly damaged in the long term and that osteoarthrosis accelerates in the long term(4,5,6). Magnetic resonance imaging (MRI) is non-invasive, not includes ionizing radiation,has multi-plan and cross-sectional images and can determine other knee injuries,so now more preferred methods for diagnosis knee traumas(8).With non-invasive MRI imaging, ACL graft rupture,graft failure and other knee pathologies can be detected with high accuracy(9,10).