Kişilerarası iletişim çerçevesinde evliliğin ilk 5 yılı ve çatışma sebepleri: Balıkesir ili örneği
First five years of marriage and conflict reasons within the frame of interpersonal communication: Example of balikesir province
  1. Tez No: 808200
  2. Yazar: NURAN ALPENUR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Evliliğin ilk yıllarından itibaren, hayatımızda daha önce tecrübe etmediğimiz, yeni bir sayfa açılır. Bu süreçte eş olarak farklı sorumluluklar edinir, yeni rollerimize alışmaya çalışırız. Evlilik öncesi netleştiremediğimiz beklentileri, evlilikten sonra kendi idealimize dönüştürmeye gayret eder, gerçeklik ile karşılaştığımızda ise tarifsiz bir hayal kırıklığı hissederiz. Bu noktada kişiler; yaşadıkları hayal kırıklıkları ve değişimlerle baş etmenin yollarını ararlar. Sorunla çift olarak baş edemediklerinde ve tekrarlanan çatışmalar ortaya çıktığında evlilik iki taraf için de sarsıcı bir hâl alır. Giderek toplumsal bir sorun haline gelen bu sarsıntıyı anlamlandırabilmek ve çözüm bulmak hususunda, evlilik çatışmasını iletişim düzleminde ele almanın hayatî bir öneme sahip olduğu kanaatindeyim. Bu bağlamda; Balıkesir ili genelindeki incelemeler eşliğinde elde edilen bulguların; aile sosyolojisi alanına ilgisi olan öğrencilere, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde hizmet üreten politikacılara ve aile sosyolojisine ilişkin veriye ihtiyaç duyan tüm özel ve tüzel kişilere yarar sağlayacağına inanıyorum. Çalışma, evliliği huzursuz bir birlikteliğe dönüştüren çatışmaları iletişim çerçevesinde irdelemeyi ve çözüm alternatiflerini sorgulamayı amaçlar. Katılımcılar; Balıkesir ilinde yaşamakta olan, 25-35 yaş arası, üniversite mezunu, evli kişilerden seçilmiştir. 36 kadın ve 28 erkek olacak şekilde, toplamda 64 kişi anketi tamamlamıştır. Katılımcılarla yapılan ön görüşmeler ve ankete verdikleri yanıtlar aracılığı ile evliliklerinin ilk 5 yılı içerisinde yaşadıkları çatışmaların sebepleri ve sıklıkları sorgulanmıştır. Katılımcılar kartopu örnekleme yöntemi seçilmiş ve gönüllülük esasına dayalı olarak ankete katılmışlardır. Literatür taraması ve anket çalışması neticesinde katılımcı profilinin en sık yaşadıkları çatışma sebebinin kurallarda yaşanan anlaşmazlıklar ve iletişim hataları olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
As from first years of marriage, a totally different and unexpected page opens in our lifes. In this process, we have new roles as a wife/hısband and try to adopt to our new roles. We effort to transform our uncertain expactations to our own ideal, in case we face the reality, we feel an inexpressible disappointment. In this point people look for a way to deal with all these disappointment and changes. When they can not deal with the problem and recurring conflicts show up; the marriage comes to a staggering situation. In my opinion it has a vital importance to discuss marriage conflict on communication level to solve and understand this staggering problem turn into the divorces. In this context; I believe that it will be beneficial for students who interested in family sociology, politicians who are serving with a social state mentality and all of these private entities and private persons who are in a need of data about family sociology. This study aims to examine the conflicts that marriages turn into unquiet relationship within the frame of communication and interrogate solution alternatives. Participants were selected 25 to 35 years old, with university education level, married people who live in Balıkesir. As 28 men and 36 women, totally 64 people have completed the survey. Over pre interview and survey's answers, participants's marriage conflict's reasons and frequencies are examined in first five years of those marriage. Participants were selected snowball sampling method and included to the survey based on voluntariness. As a result of literatur search and survey study, the most frequent problems are determined as uncompromising rules and communication problems.