Sporcu öğrencilerin internet bağımlılıkları, akran ilişkileri ve sosyal bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiler
The relationship between the internet addictions, the peer relations and the levels of social attendance of students athletes
- Tez No: 808224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı sporcu öğrencilerin internet bağımlılığı, akran ilişkileri ile sosyal bağlılık seviyeleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaç doğrultusunda alanyazında yer alan araştırma sonuçları dikkate alınarak çalışma geliştirilmiştir. Çalışmamızda ortaokul ve lise düzeyindeki sporcu öğrencilerde internet bağımlılığı, akran ilişkileri ve sosyal bağlılık düzeyi arasındaki ilişkiler ve bu ölçekler ile çalışmaya katılanların demografik bilgilerinin karşılaştırılması incelenmiştir. Bu araştırma için 603 kişiye anket uygulanmıştır. Fakat 226 öğrenci herhangi bir spor branşı belirtmediği için çalışmaya dâhil edilmemiştir. Geriye kalan 377 öğrenciden 168 tanesi erkek, 209 tanesi kız öğrencidir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Young İnternet Bağımlılığı Kısa Ölçeği, Akran İlişkileri Ölçeği, Sosyal Bağlılık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır (Ek 1-4). Araştırmada veriler SPSS 23.0 paket programları ile analiz edilmiştir. Ölçek sonuçlarının normal dağılım gösterip göstermediği çarpıklık basıklık değerleri ile incelenmiştir. Normal dağılım gösterdiğinden iki bağımsız grup arasında sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında sürekli verilerin karşılaştırılmasında tek yönlü (one way) ANOVA testi kullanılmıştır. ANOVA testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Tukey testi kullanılmıştır. Sürekli verilerin birbiri ile ilişkisi Pearson korelasyon testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between internet addiction, peer relations, and social connectedness levels among athlete students. Based on the research findings in the literature, the study was developed accordingly. The study investigates the relationships between internet addiction, peer relationships, and social connectedness levels in student athletes at the middle and high school levels, as well as comparing the demographic information of the participants with these scales. A survey was administered to 603 individuals for this research. However, 226 students were not included in the study as they did not specify any sports branch. Out of the remaining 377 students, 168 were male and 209 were female. The data collection tools used in the study were Young's Internet Addiction Short Scale, Peer Relations Scale, Social Connectedness Scale, and Personal Information Form (Appendices 1-4). The data were analyzed using SPSS 23.0 software packages. Skewness and kurtosis values were examined to determine whether the scale results exhibited a normal distribution. As they demonstrated a normal distribution, the t-test was used for comparing continuous data between two independent groups, and one-way ANOVA test was used for comparing continuous data among more than two independent groups. Following the ANOVA test, the Tukey test was used as a complementary post-hoc analysis to determine differences. The relationship between continuous data was examined using Pearson correlation test.