Özofagus atrezisi nedeniyle ameliyat olmuş hastaların orta ve uzun dönem takipleri ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of medium and long-term follow-up and quality of life in pati̇ents who underwent surgery for esophageal atresia
- Tez No: 808223
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ULUKAYA DURAKBAŞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Özofagus atrezisi (ÖA), prevelansı 10.000 canlı doğumda 2,4'dür. Nadir görülen konjenital bir anomalidir. Cerrahi teknikteki gelişmeler, preoperatif ve postoperatif mortalitesi yüksek olan bu anomalide sağ kalımda artış sağlamıştır. Mortaliteden duyulan endişe yıllar içinde morbiditeye ve yaşam kalitesine duyulan endişeye dönüşmüştür. Bu çalışmada ÖA hastalarının, genel ve duruma özgü yaşam kalitesini belirlemek, yaşam kalitesi üzerinde etkisi olabilecek eşlikçi anomalileri, özofagus fonksiyon bozuklukları, süreğen hastalıklar gibi risk faktörlerini ortaya koymak ve bu faktörlerin yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini irdelemek amaçlanmıştır. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde takip ve tedavisi devam eden, doğum tarihleri 01/10/2004 ile 01/10/2020 tarih aralığında olan ÖA tanılı 66 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri ile ek anomalileri, komplikasyonlar, ÖA dışı cerrahi işlemler (fundoplikasyon, anoplasti, kolostomi açılması veya kapatılması, majör kardiyak cerrahi, nefrektomi, skolyoz cerrahisi, vs.), radyolojik görüntülemeleri gibi tıbbi bilgileri retrospektif olarak hastane veri tabanı ve hasta dosyalarından elde edilerek kayıt edildi. 2-7 yaş hasta grubunda ebeveynlere, 8-17 yaş grubunda ise hem ebeveynlere hem de hastalara PEDQOL 4.0 ve EA-QOL anketleri uygulandı. 2-7 yaş EA-QOL anketi beslenme durumu, fiziksel sağlık durumu, diğer insanlarla olan ilişkileri alt ölçekleri ve toplam ölçekten oluşmaktaydı. 8-17 yaş EA-QOL anketi, beslenme durumu, vücut ve yara izi, diğer insanlarla olan ilişkileri, sağlık durumu ve kendini nasıl hissettiği alt ölçekleri ve toplam ölçekten oluşmaktaydı. PEDQOL 4.0 anketi fiziksel işlevsellik, duygusal işlevsellik, sosyal işlevsellik, okul işlevselliği alt ölçeği ve toplam ölçekten oluşmaktaydı. Hastaların PEDQOL 4.0 ölçeği ile değerlendirilen yaşam kalitesi, aynı yaş ve cinsiyet grubunda olan 43 sağlıklı çocuk ile karşılaştırıldı. Çalışma verileri Mann Whitney U testi ile incelendi. Normal dağılıma uygunluk göstermeyen iki sürekli değişken arasındaki korelasyon Spearman Rho korelasyon katsayısı ile incelendi. Bu çalışmanın etik kurul onayı, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nun 07/09/2022 tarihli 2022/0507 sayılı kararı ile alındı. Çalışmaya 2-7 yaş arası 40, 8-17 yaş arası 26 hasta olmak üzere, toplamda 66 hasta dahil edildi. Bu hastaların %45,5'i kız, %54,5'i erkekti. Anket tarihine göre yaş ortalaması 7+4,4 yıldı. EA-QOL ve PEDQOL 4.0 anketlerinde, hasta cinsiyetine göre yaşam kalitesinde anlamlı fark görülmedi. Ebeveyn eğitim durumunun, her iki ankette yaşam kalitesi ile ilişkisi bulunmadı. Doğum haftasının ve anastomoz darlığının yaşam kalitesini etkilemediği görüldü. EA-QOL anketi sonuçlarında; 2-7 yaş ebeveyn raporunda, trakeomalazi olan hastaların, fiziksel sağlık durumu (p=0,019), diğer insanlarla olan ilişkileri (p=0,001) ve toplam puanı (p=0,011), anlamlı olarak düşük bulundu. Sık akciğer enfeksiyonu geçiren hastaların, fiziksel sağlık durumu (p=0,002) anlamlı olarak düşüktü. 8-17 yaş ebeveyn raporunda, 2500 gr altında olan hastaların, beslenme durumu (p=0,038), vücut yara izi (p=0,047) alt ölçek puanı anlamlı olarak düşüktü. Gross tip C ÖA olanların Gross tip A ÖA göre beslenme durumu (p=0,019) ve toplam (p=0,041) ölçekte yaşam kalitesi yüksekti. Gastrostomi uygulananların, beslenme durumu (p=0,048), vücut yara izi (p=0,048) ve toplam (p=0,019) ölçekte yaşam kalitesi puanı düşük bulundu. Primer onarım yapılan hastaların replasman cerrahisi yapılanlara göre beslenme durumu (p=0,018) puanı yüksek bulundu. Tekrarlayan akciğer enfeksiyonu geçiren hastaların toplam (p=0,035) ölçekte yaşam kalitesi puanı düşüktü. Mekanik ventilatörde 4 günden kısa takip edilen hastaların, beslenme durumu (p=0,036), diğer insanlarla olan ilişkileri (p=0,014) ve toplam (p=0,021) ölçekte yaşam kalitesi anlamlı olarak daha yüksekti. Taburculuk süresi 20 günden önce olan hastaların toplam (p=0,047) ölçekte yaşam kalitesi yüksekti. 8-17 yaş çocuk raporunda, ÖA dışı cerrahi işlem geçiren hastaların fiziksel sağlık durumu (p=0,040) ve toplam ölçekte (p=0.026) yaşam kalitesi düşük bulundu. PEDQOL 4.0 anketi sonuçlarında; 2-7 yaş ebeveyn raporunda, doğum ağırlığı 2500 gr altında olan hastaların fiziksel işlevsellik (p=0,005), sosyal işlevsellik (p=0,042) ve toplam (p= 0,006) puanında anlamlı olarak yaşam kalitesi düşük bulundu. ÖA dışı cerrahi işlem geçirenlerin sosyal işlevsellik (p=0,018) puanı anlamlı olarak düşük saptandı. Kardeşi olan hastaların duygusal işlevsellik (p=0,034) ve toplam (p=0,035) ölçekte yaşam kalitesi anlamlı olarak yüksek bulundu. 8-17 yaş ebeveyn raporunda, VAKTERL-H birlikteliği olan hastaların yaşam kalitesi fiziksel işlevsellik (p=0,010), sosyal işlevsellik (p=0,033) ve toplam (p=0,037) ölçekte anlamlı olarak düşük bulundu. 8-17 yaş çocuk raporunda VAKTERL-H birlikteliği olanların duygusal işlevsellik (p=0,037), sosyal işlevsellik (p=0,049) ve toplam (p=0,042) ölçekte yaşam kalitesi anlamlı olarak düşük saptandı. PEDQOL 4.0 anket sonuçları sağlıklı grup ile karşılaştırıldığında, 8-17 yaş ebeveyn ve çocuk raporunda, duygusal alt ölçekte ÖA'li hastaların yaşam kalitesi puanı anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,001). 8-17 yaş grubunda duygusal işlevsellik dışında, ÖA'li hastaların yaşam kalitesi, sağlıklı grup ile benzerdi. Hasta cinsiyetinin, doğum haftasının ve ebeveyn eğitim durumunun ve anastomoz darlığının yaşam kalitesini etkilemediği görüldü. Anket ve yaş grubunda sonuçlar değişiklik gösterse de ÖA tipi, onarım şekli, düşük doğum ağırlığı, mekanik ventilatörde kalma süresi, trakeomalazi ve sık akciğer enfeksiyonu, VAKTERL-H ilişkisi, gastrostomi uygulanması, ÖA dışında cerrahi uygulamalar, taburculuk süresi ve en az bir kardeşe sahip olma durumu hastaların yaşam kalitesini etkileyen faktörler olarak bulundu. Bu sonuçları değerlendirildiğinde, hastalığın preoperatif ve postoperatif yakın takip ve yönetimi ile ÖA'lı hastaların yaşam kalitesini artırmakta ve bakım verenin yükünü azaltmakta yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Esophageal atresia (EA) is a rare congenital condition with a prevalence of 2.4 per 10,000 live births. Advances in surgical techniques have improved survival rates in this anomaly, which previously had high preoperative and postoperative mortality. Concerns about mortality have evolved over the years to focus on morbidity and quality of life. This study aims to determine the overall and condition-specific quality of life in EA patients, identify associated anomalies, esophageal functional disorders, chronic illnesses, and other risk factors that may impact quality of life, and examine the effects of these factors on quality of life. A total of 66 patients diagnosed with EA, who are currently under follow-up and treatment at the Department of Pediatric Surgery, Istanbul Medeniyet University Faculty of Medicine, were included in the study. The patients' demographic information, associated anomalies, complications, non-EA-related surgical procedures (such as fundoplication, anoplasty, colostomy creation or closure, major cardiac surgery, nephrectomy, scoliosis surgery, etc.), and radiological imaging were retrospectively obtained from the hospital database and patient records and recorded. In the 2-7 age group, the EA-QOL questionnaire was administered to parents, while in the 8-17 age group, both parents and patients were given the PEDQOL 4.0 and EA-QOL questionnaires. The EA-QOL questionnaire for the 2-7 age group consisted of subscales on feeding status, physical health status, and relationships with others, as well as a total scale. The EA-QOL questionnaire for the 8-17 age group consisted of subscales on feeding status, body and scar appearance, relationships with others, health status, and self-perception, as well as a total scale. The PEDQOL 4.0 questionnaire included subscales on physical functioning, emotional functioning, social functioning, school functioning, and a total scale. The quality of life assessed by the PEDQOL 4.0 scale in the patients was compared to that of 43 healthy children of the same age and gender group. The study data were analyzed using the Mann-Whitney U test. The correlation between two continuous variables that did not show a normal distribution was examined using the Spearman's rank correlation coefficient. This study was approved by the Ethics Committee of Istanbul Medeniyet University Faculty of Medicine, with approval number 2022/0507 dated September 7, 2022. A total of 66 patients were included in the study, with 40 patients between the ages of 2-7 and 26 patients between the ages of 8-17. Of these patients, 45.5% were female and 54.5% were male. The mean age at the time of the survey was 7+4.4 years. There was no significant difference in quality of life based on patient gender in both the EA-QOL and PEDQOL 4.0 questionnaires. There was no association between parental education level and quality of life in both questionnaires. It was observed that gestational age and anastomotic stricture did not affect the quality of life.In the results of the EA-QOL questionnaire, among the 2-7 age group as reported by parents, patients with tracheomalacia had significantly lower scores in physical health status (p=0.019), relationships with others (p=0.001), and total scale (p=0.011). Patients with frequent lung infections had significantly lower scores in physical health status (p=0.002). In the 8-17 age group as reported by parents, patients weighing less than 2500 grams had significantly lower scores in feeding status (p=0.038) and body scar appearance (p=0.047) subscales. Patients with Gross type C EA had higher scores in feeding status (p=0.019) and total scale (p=0.041) compared to those with Gross type A EA. Patients who underwent gastrostomy had lower scores in feeding status (p=0.048), body scar appearance (p=0.048), and total scale (p=0.019). Patients who underwent primary repair had higher scores in feeding status (p=0.018) compared to those who underwent replacement surgery. Patients with recurrent lung infections had lower scores in the total scale (p=0.035). Patients who were on mechanical ventilation for less than 4 days had significantly higher scores in feeding status (p=0.036), relationships with others (p=0.014), and total scale (p=0.021). Patients with a length of hospital stay shorter than 20 days had higher scores in the total scale (p=0.047). In the 8-17 age group as reported by children, patients who underwent non-EA-related surgical procedures had lower scores in physical health status (p=0.040) and total scale (p=0.026). In the PEDQOL 4.0 questionnaire results, among the 2-7 age group as reported by parents, patients with a birth weight of less than 2500 grams had significantly lower scores in physical functioning (p=0.005), social functioning (p=0.042), and total scale (p=0.006). Patients who underwent non-EA-related surgical procedures had significantly lower scores in social functioning (p=0.018). Patients with siblings had significantly higher scores in emotional functioning (p=0.034) and total scale (p=0.035). In the 8-17 age group as reported by parents, patients with VACTERL-H association had significantly lower scores in physical functioning (p=0.010), social functioning (p=0.033), and total scale (p=0.037). In the 8-17 age group as reported by children, patients with VACTERL-H association had significantly lower scores in emotional functioning (p=0.037), social functioning (p=0.049), and total scale (p=0.042). When comparing the results of the PEDQOL 4.0 questionnaire to the healthy group, significant higher scores were found in the emotional subscale (p=0.001) of both the parent and child reports for patients with EA, aged 8-17. In the 8-17 age group, except for emotional functioning, the quality of life of patients with EA was similar to that of the healthy group. Patient gender, gestational age, and parental education level and anastomotic stricture were found to have no impact on the quality of life. However, factors such as EA type, repair technique, low birth weight, duration of mechanical ventilation, tracheomalacia, recurrent lung infections, VACTERL-H association, gastrostomy placement, non-EA surgical interventions, length of hospital and having at least one sibling were found to affect the quality of life of patients, although the results varied depending on the questionnaire and age group. These findings suggest that close preoperative and postoperative monitoring and management of the disease may be beneficial in improving the quality of life of EA patients and reducing the burden on caregivers.