Yetişkin bireylerde 8 haftalık postür düzeltici egzersizlerin postür, hareketlilik, kuvvet ve esneklik üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effects of 8 week posture corrective exercises on posture, mobility, strenght and flexibility i̇n adult individuals
- Tez No: 808225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, fiziksel hareketlilik amacıyla spor salonuna gelen yetişkin bireylerden postür bozukluğu olanların belirlenmesi ve bir postür düzeltici egzersiz programı oluşturarak bu programın postür, kuvvet, esneklik ve FHT sonuçlarına etkisinin incelenmesidir. Araştırma Kocaeli ilinde bulunan bir bankanın genel merkezinde 28 banka çalışanı üzerinde yürütüldü. İlk olarak katılımcıların New York postür analizi ile postür analizleri yapıldıktan sonra Fht ile hareketlilikleri ölçümlenmiştir, sonrasında kuvvet ve esneklik testleri yapılarak katılımcıların kuvvet ve esneklik verileri toplanmıştır. İlk aşama sonrasında düzeltici egzersiz ve rutin antrenman programları oluşturulup katılımcıları Postür düzeltici egzersiz ve Rutin antrenman grubu olarak ikiye ayırdıktan sonra grupların antrenman programlarını 8 hafta boyunca uygulaması sağlanmıştır. 8 hafta sonunda katılımcılara ilk aşamada yapılan testler tekrarlanmıştır. Elde edilen Veriler SPSS 21.0 programı ile analiz edilmiş olup katılımcıların fiziki parametrelerinin ön test ve son test değerlerinin gruplara göre karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümler varyans analizi (repeated measure ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda PDEG nun New York postür analizi ve FHT sonuçlarında anlamlı değişiklikler bulunurken RAG da New York postür analizi ve FHT sonuçlarında anlamlı değişiklik gözlemlenmemiştir. Araştırmamızın konularından olan kuvvet testlerinde ise Her iki grubunda kuvvet çalışmalarında ön test-son test incelemesi sonucunda ortaya çıkan sonuç değerlendirildiğinde; grupların maksimal kuvvetlerinde artış olduğunu ve bu artışın anlamlı bir değişiklik olduğunu görülmektedir. Katılımcıların kuvvet antrenmanları yapması sonucunda maksimal kuvvetlerinde artış olması beklenen bir durumdur ancak deney grubundaki yüzdesel artış kontrol grubundan fazla olduğu gözlenmiştir. Araştırmamızın son konusu olan esneklik parametresinde PDEG da anlamlı bir değişiklik gözlemlenir iken RAG da anlamlı bir değişiklik olmamıştır. Elde edilen bulgulara göre postür düzeltici egzersizlerin düzenli bir şekilde uygulanması Masa başı çalışan ve postür bozukluğu olan bireylere uygulanan postür düzeltici egzersizlerin bireyin postürüne ve sportif kapasitesinin artışına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Spor eğitmenlerinin postür bozukluğu olan bireylerde bireylerin postürlerinin düzelmesine katkı sağlamak, fonksiyonel hareket kapasitelerini artırmak ve sportif performanslarında artış sağlayabilmek amacı ile antrenman programlarını düzeltici egzersizler ile desteklemeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify adults with postural abnormalities among individuals who visit the gym for the purpose of physical activity and create a posture corrective exercise program. The study aims to examine the effects of this program on posture, strength, flexibility, and FHT (Functional Movement Screen) outcomes. The research was conducted on 28 employees of a bank's headquarters located in Kocaeli province, Turkey. Initially, participants underwent a posture analysis using the New York Posture Analysis method, followed by FHT measurements to assess their mobility. Strength and flexibility tests were also conducted to gather data on participants' strength and flexibility. After the initial phase, corrective exercise and routine training programs were developed, and participants were divided into the Posture Corrective Exercise Group and Routine Exercise Group. The participants were then instructed to follow their respective training programs for 8 weeks. At the end of the 8-week period, the tests conducted in the initial phase were repeated. The obtained data were analyzed using the SPSS 21.0 software, and repeated measures ANOVA was used to compare the pre-test and post-test values of the physical parameters for each group. The research findings revealed significant changes in posture analysis and FHT results in the Posture Corrective Exercise Group, while no significant changes were observed in the Routine Exercise Group. Regarding the strength tests, both groups showed an increase in maximal strength, and this increase was found to be statistically significant. It is expected that participants would experience an increase in maximal strength as a result of strength training. However, the percentage increase in the experimental group was higher than that in the control group. In terms of flexibility, a significant change was observed in the Posture Corrective Exercise Group, while no significant change was observed in the Routine Exercise Group. Based on the findings, it is believed that regularly implementing posture corrective exercises can contribute to improving posture and increasing the athletic capacity of individuals with sedentary desk jobs and postural abnormalities. It is recommended that sports trainers support training programs with corrective exercises to help individuals with postural abnormalities improve their posture, enhance their functional movement capacities, and increase their athletic performance.