A critical discourse analysis of gender identitiy in Turkish newspapers
Türkçe gazetelerde cinsiyet kimliğinin eleştirel söylem çözümlemesi açısından incelenmesi
  1. Tez No: 808278
  2. Yazar: SHAHLA MORSALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk medya bağlamında seçilen Hürriyet, Sözcü ve Yeni Akit gazetelerinde cinsiyet kimliğinin ortaya çıkışını Eleştirel Söylem Çözümlemesi çerçevesinde incelemektir. Çalışma farklı medya platformlarında cinsiyetin ideolojik olarak ortaya çıkışını Fairclough'ın Üç Aşamalı modeli ve Dizgeci-İşlevsel Dilbilgisi içerisinde yer alan geçişlilik örüntüleri çerçevesinde incelemektedir. Bu amaçla 13- 22 Nisan, 1-10 Mayıs, 10-19 Hazıran, ve 1-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında yer alan gazete metinlerinin seçilmesinde amaçlı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Seçilen gazete metinlerinin çalışmanın amacına uygunluğunun doğrulanabilmesi amacıyla bu metinler iki değerlendirici tarafından incelenmiştir. Çalışmada verinin nitel ve nicel olarak incelenebilmesi için karma yöntem kullanılmıştır. Nitel analiz cinsiyet ve cinsiyet ideolojisinin ortaya çıkarılması amacıyla kullanılan işlem türlerinin istatistiksel bulgularına değinmektedir. Nicel analiz kısmı ise iki kısımdan oluşmaktadır ; birinci kısım cinsiyet kimliği ve ideoloji bağlamında veriyi eleştirel bir bakış açısıyla incelemektedir. İkinci kısım ise üç gazetenin haber içerikleri arasında cinsiyet, cinsiyet kimliği ve ideolojisinin ortaya çıkışı açısından fark olup olmadığı üzerine odaklanmaktadır. Çalışmanın bulguları seçilen üç gazetede kadın ve erkeklerin farklı temsil edildiğini, erkeklerin daha etkin, kadınların ise yetkisiz söylemler içerisinde yer aldığını göstermektedir. Ayrıca seçilen gazetelerdeki geçişlilik örüntüleri bize erkeklerin daha güçlü ve hakim söylemlerde kadınların ise daha düşük seviyeli ve ikincil söylemler içerisinde yer aldığını göstermektedir. Gazete metinlerinin eleştirel açıdan incelenmesi kadın ve erkeklerden farklı kimlik ve ideoloji beklentileri bulunduğunu göstermektedir. Üç gazetenin karşılaştırmalı incelemesi farklı ideolojik ve politik görüşlere sahip gazetelerin cinsiyet ve cinsiyet kimliği konularında farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Hürriyet ve Sözcü gibi daha liberal gazeteler cinsiyet ve cinsiyet kimliği konusuna dinamik bir bakış açısıyla yaklaşmakta, daha muhafazakar bir gazete olan Yeni Akit ise kadınları daha geleneksel ve dindar rolleri çerçevesinde ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyze gender identity in Turkish media context as presented in three Turkish newspapers: Hürriyet, Sözcü, and Yeni Akit from a Critical Discourse Analysis perspective. It employed Fairclough's three tier analysis framework and transitivity patterns of Systemic Functional Linguistics as an adjunct theory to discover how gender is ideologically displayed across different media platforms. A purposive sampling was conducted to select the excerpts from the data, the news reports published on specific dates. These excerpts were examined by two raters to ensure the data was an accurate representative sample. A mixed method approach was adapted to analyse the data; the quantitative section focused on the statistical findings of the process types employed to represent gender and gender ideologically and the qualitative section had two parts; the first part analyzed the data from a critical perspective to specify the types of identity and ideology associated with each gender and the second part compared the content of three newspapers to investigate their differences in terms of their news coverage as it relates to gender, gender identity and gender ideology. The findings revealed that men and women are represented differently in all newspapers; with men appearing in more enabling and women in disabling discourses. Also, it was demonstrated that the transitivity patters present men in more powerful and dominating discourse while assigning women inferior and subordinated roles. The critical analysis of the data demonstrated various identities and ideological expectations from men and women. The contrastive analysis of the three newspapers showed variations in how newspapers with different ideological and political orientations tackle gender and gender identity; with more liberal newspapers, Hürriyet and Sözcü seeing gender from a more dynamic perspective than Yeni Akit which approaches gender and gender identity from a conservative perspective where women are reduced to their traditional and religious roles. Keywords Critical Discourse Analysis, Gender Identity, Turkish Newspapers