Media representations of femicide in the guardian and Cumhuriyet Newspapers: A corpus assisted critical discourse analysis
Kadın cinayetlerinin Türk ve İngiliz gazetelerindeki medya temsili: Derlem destekli eleştirel söylem analizi
- Tez No: 963804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE IŞIK GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Dil, medya ve cinsiyet çalışmalarının iç içe geçen ilişkisi disiplinler arası alanda ana tartışma konularından biri olmuştur. Kadınlara ilişkin söylemlerin, toplumsal cinsiyet hiyerarşilerinin yeniden üretildiği ve pekiştirildiği siyasal alanlara dönüştüğü; özellikle erkekliğin otorite, güç ve hâkimiyetin merkezi bir simgesi olarak inşa edildiği toplumlarda bu durum daha da belirgin olduğu görülmüştür. Ana akım medya ise bu toplumsal cinsiyet ideolojilerinin söylemsel pratikler aracılığıyla üretilmesinde ve sürdürülmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma kadın cinayetlerinde kadın ve erkek öznelerin söylemsel inşaasını Türkiye ve İngiltere bağlamlarını eleştirel söylem çözümlemesi kullanarak karşılaştırarak araştırmayı amaçlar. Sol siyasal perspektifleri öne çıkarabilmek adına The Guardian ve Cumhuriyet gazeteleri temel veri kaynakları olarak seçilmiş ve 2024 yılında yayımlanmış haber metinlerine odaklanılmıştır. Analizin sonuçları Türk haberlerinde kadınların sembolik olarak yok sayıldığını ve kadınlığı pasif bir kimlik olarak yaratarak kadınlığı basmakalıp cinsiyet rolleriyle sınırlarken, erkeklerin aşırı temsil edilerek bazı söylemsel mekanizmalarla suçlarının aklandığını göstermiştir. Öte yandan, İngiliz haberlerinde kadınlığın çoğulluğu tanınmakta, kadınlar olumlu biçimde temsil edilmekte ve erkek kimlikleri kadın temsillerine göre daha ikincil konumda sunularak eylemlerinden açık biçimde sorumlu tutulmaktadır. Çalışmanın bulguları Cumhuriyet gazetesinin söylemsel pratikleri aracılığıyla baskın ataerkil ideolojileri örtük biçimde yeniden ürettiğini ve kadın cinayetlerini, mevcut politik odaklara bir eleştiri aracı olarak kullandığını göstermektedir. Buna karşılık The Guardian, toplumsal cinsiyet eşitliği ve toplumsal adalet gibi güncel değerlere dayanan daha ilerici bir temsil anlayışı benimsemekte ve bu anlayışı söylemsel düzeyde yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
The intertwined relationship between language, media and gender has been a focal point of interdisciplinary discussions. Recent scholarship has shown that discourses surrounding women have become political sites through which gendered hierarchies are reinforced, particularly in societies where manhood is constructed as a central symbol of symbol of authority, power and dominance. Against this backdrop, using critical discourse analysis, this study aims to investigate the discursive construction of women and men as social actors in femicide news reports within two distinct national contexts; the United Kingdom and Turkey. To foreground left-wing political perspectives, the Guardian and Cumhuriyet have been selected as the primary newspapers of analysis, focusing specifically on the news articles published in 2024. The discursive analysis showed that women victims in the Turkish news coverage experienced symbolic erasure, being represented as passive subjects occupying stereotypical gendered roles such as mothers and teachers, while men are overrepresented and their criminal actions were justified and legitimized through various mechanisms. Whereas in the UK news, the plurality of womanhood was acknowledged, depicting them positively, while men's identities appeared subordinate to the representations of women and were overtly held accountable for their actions. Based on these findings, it is argued that the Cumhuriyet implicitly reinforces predominant patriarchal ideologies through its discursive practices and uses femicides as a central tool for conveying political commentary in relation to current governmentality, while the Guardian has a more progressive approach to the discursive representations it employs reflecting broader contemporary commitments to gender equality and social justice for all.