Reading the cfsp of the eu in terms of the issue of terrorism - an analysis on the evolution of the common foreign and security policy of The European union under the impact of the issue of terrorism
Avrupa Birliği'nin ortak dış ve güvenlik politikasının terörizm konusu çerçevesinde okunması- Ab'nin ortak dış ve güvenlik politikasının gelişiminin terörizm konusunun etkisi kapsamında analizi
- Tez No: 808279
- Danışmanlar: DR. RONNIE HJORTH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Linköpings Universitet
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Soğuk Savaş sonrası dönem dünya siyaseti terörizm gibi karmaşık konular ve ABD gibi bağımsız ve etkili aktörler üzerinden dönüşüm geçirmektedir. Bu yeni dönemde, AB Ortak Dış ve Güvenlik Politikasını (ODGP) hem birleşik ve tek sesli bir AB görünümü vermek hem de dünya siyasetinde daha da etkili bir aktör haline gelmek amacıyla geliştirmektedir. Diğer taraftan güvenlik çevresinin içeriği de yeni yeni ortaya çıkan aktörler ve konularla dönüşüm göstermektedir. Dünya siyasetinin en önemli aktörleri arasında yer alan ve ortaya koyduğu yumuşak gücü küresel bir güç olabilmesi bağlamında gerekli ancak yeterli olmayan AB de söz konusu güvenlik çevresindeki dönüşümlerden etkilenmektedir. Ekonomik gücün güvenlik sorunlarının çözümündeki yetersizliği 11 Eylül ve 11 Mart tarihlerinde düzenlenen terörist saldırılarla ortaya çıkarken söz konusu saldırılar da terörizmin küresel nitelikte nasıl bir tehdit arz ettiğini sergilemiştir. Saldırıların ertesinde AB'nin güvenlik yaklaşımı ve tehdit değerlendirmesi dönüşüm geçirirken, bir güvenlik meselesi olarak ele alınan terörizm çok daha fazla yer kaplamaya başlamıştır. AB politikalarında daha ağırlıklı bir rol oynamaya başlayan ODGP çerçevesinde terörizmle mücadele konusu AB'nin dış ilişkilerinde ve güvenlik yaklaşımında çok daha fazla yer bulmaya başlamıştır. Bu çalışmada ODGP'nin gelişimi terörizmin dönüşen güvenlik çevresine yaptığı etki üzerinden incelenmektedir. Terörizm gibi son derece karmaşık bir güvenlik konusunun incelenmesi çok boyutlu bir yaklaşım gerektirdiğinden çalışmanın teorik çerçevesinde liberal ve realist teoriler birlikte kullanılmışlardır.
Özet (Çeviri)
In the post Cold-War era, world politics was transforming itself through its emerging complex issues such as terrorism and influential and interdependent actors such as the European Union. In this new era, the European Union was developing its Common Foreign and Security Policy pillar both to present a coherent and unified EU policy and to prove its political potent in order to become an influential actor on world politics. On the other side, security environment was also transforming its content through emerging actors and issues. As one of the most prominent actors of the world politics, the EU was influenced by the transformation of security environment, whose economic 'soft power' proved necessary but insufficient for being a global power in this emerging security environment. Insufficiency of economic power in solving security problems became more visible with the terrorist attacks of September 11 and March 11 which proved the seriousness of a globalized security threat posed by terrorism. After the events took place, the EU's security approach and threat assessment have been transformed in which the issue of terrorism occupied more profound place by 'securitization' of its context. The Common Foreign and Security Policy of the EU began to play more prominent role on EU policies together with incorporating the efforts on the issue of fight against terrorism both to EU's external relations and to its security dimension. Therefore, in this study, the author analyzes the research question of the development of the CFSP of the EU together with the impact of the issue of terrorism in this transforming security environment. Since examination of such a complex security issue necessitates multidimensional approach, then liberal and realist theories are used as complementary analytical instruments guiding the theoretical framework of the study.