İnfertil olgularda pelvik patolojilerin laparoskopik değerlendirilmesi ve laparoskopi ile histerosalpingografinin tanısal değerlerinin karşılaştırılması
Laparoscopic evaluation of pelvic pathologies in patients with infertilia and comparison of diagnostic values of laparoscopy and hysterosalpingography
- Tez No: 808312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAKAN YETİMALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada, önce HSG ve sonra da Laparoskopi uygulanan 65 hastayı inceledik.Bu hastaların yaşları 20 ile 40 yaş arasında (ortalama 30) idi.47 hastada primer , 18 hastada sekonder infertilite vardı.Bu hastalarda infertilite süreleri 1 ile 15 yıl arasında değişmekteydi. Bu çalışmaya sadece spermogram tetkik sonuçları normal olan hastalar dahil edildiler.HSG menstrüel siklusun 6-11.günleri arasında,Laparoskopi ise menstrüel siklusun ikinci yarısında (16-24.günler arasında) uygulandı. Toplam tubal patolojiler arasında HSG ile Laparoskopi arasında %56,7'lik bir uygunluk vardı. Peritubal adezyonlar, ampulladaki fimozis,pelvik endometriozis,ovarian kitle HSG'de daha çok yanılgıya yol açarken, laparoskopi ile tam olarak teşhis edildiler. Bu çalışmada hiçbir önemli komplikasyon görülmedi. Bu çalışmadaki tecrübe ve bulgulara dayanarak,usulüne uygun olarak uygulandıklarında, HSG ve laparoskopinin kadın infertilitesinde önemli tanısal ve terapötik bir rol oynadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we examined 65 patients having first HSG and afterwards Laparascopy applied. Mean age of these patients was 30 years. 47 of these patients have primary and 18 of those have secondary infertility. The infertility period of these patients was between 1 and 15 years. Only patients having normal spermiogram results were included to our study. HSG was applied between the 6th and 11 th dates of menstrual cycle and laparascopy was applied between the 16th and 24 th dates of menstrual cycle. Within the total tubal pathologies there was a concordance with a rate of 56,7% between HSG and Laparascopy. There were no any significant complications in this study. We concluded that HSG and Laparascopy played an important theraupatic role in woman infertilty when they applied together.