İnfertil polikistik over sendromlu olgularda serum D vitamini düzeylerinin ovulasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon uygulaması sonrası gebelik sonuçlarına etkisi
Affect of serum vitamin D levels to pregnancy outcome in infertile polycystic ovary syndrome cases undergo ovulation induction and intrauterine insemination
  1. Tez No: 478258
  2. Yazar: FİKRİYE CANÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GONCA YENİCESU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET İnfertil polikistik over sendromlu olgularda serum D vitamini düzeylerinin ovulasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon uygulaması sonrası gebelik sonuçlarına etkisi, Fikriye Canözkan, tıpta uzmanlık tezi, Sivas 2017. GİRİŞ: Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınlarda % 6.5-8 oranla en sık görülen endokrinopatilerden biridir. Etyoloji ve klinik açısından kişiden kişiye farklılık gösterir. Temel olarak oligo-anovulasyon, menstruel düzensizlik, hiperandrojenizm ve pelvik ultrasonografide polikistik over görünümü mevcuttur. PKOS'daki oligo-anovulasyon, obezite ve insülin direnci, infertilitenin nedenleri arasında gösterilir. 25 (OH) D vitamini kemik doku, paratiroid bezler ve overler gibi bazı dokulardaki vitamin D reseptörleri (VDR) aracılığıyla gen transkripsiyonunu regüle eder. VDR overlerde aromataz gen ekspresyonunu doğrudan regüle ederek östrojen üretiminde önemli bir role sahiptir. 25 (OH) D vitamini vücutta birçok metabolik olayda rol aldığından, D vitamini eksikliği vücudun birçok sistemini etkilemektedir. D vitamini eksikliği ile kalsiyum yetmezliğinin PKOS' ta görülen adet düzensizliğiyle yakından ilişkili olduğu bildirilmiştir. Bu etkileri nedeniyle D vitamini eksikliğinin PKOS semptomlarını arttıracağı düşünülebilir. İnfertilite, PKOS hastalarında yaygın rastlanan bu semptomlardan birisidir. Vitamin D eksikliği olan hayvan modellerinde azalmış fertilite oranları ve kapasitesi, çiftleşme başarısında azalma, gonadal yetmezlik, aromataz gen ekspresyonunda azalma, düşük aromataz aktivitesi, hipogonadizm, uterin hipoplazi, bozulmuş folikülogenez ve infertilite olduğu raporlanmıştır. Bu bilgiler ışığında PKOS hastalarında D vitamininin infertilitede etkisi olabilmektedir. Bu çalışma ile infertil PKOS hastalarında vitamin D düzeylerinin ovulasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon başarısı arasındaki ilişkisini araştırmayı amaçladık. AMAÇ: PKOS'lu hastanın yönetiminde D vitamini desteği sağlanmasının iyileşme sağlayabileceği göz önünde bulundurularak infertil PKOS'lu hastalarda D vitamini düzeyleri ile gebelik başarısı arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladık. MATERYAL – METOD: Ağustos 2016 – Mart 2017 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezine başvuran 19-45 yaş arasında infertil PKOS tanısı olan ve ovulasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon yapılmış olan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Polikistik over sendromu tanısı için 2003 Rotterdam ESHRE/ASRM Kriterleri göz önünde bulunduruldu. SONUÇ: Çalışmamızda ovulasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon yapılmış infertil PKOS olan hastaların gebelik oranları ve D vitamini düzeyleri karşılaştırıldığında istatiksel olarak önemli bir ilişki bulunamamakla birlikte D vitamini düzeyleri gebe olan grupta minimal olarak yüksek bulunmuştur. TARTIŞMA: Çalışmamızdan çıkan veriler doğrultusunda infertil PKOS olan ovulasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon yapılan hastalarda D vitamini düzeyleri ile gebelik sonuçları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Polikistik over sendromu, D vitamini, İnfertilite, Ovulasyon indüksiyonu, İntrauterin inseminasyon, Gebelik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Affect of serum vitamin D levels to pregnancy outcome in infertile polycystic ovary syndrome cases undergo ovulation induction and intrauterine insemination, Fikriye Canözkan, tıpta uzmanlık tezi, Sivas 2017. BACKGROUND: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common endocrine disorder seen in 6,5-8% of women in reproductive age. The etiology and clinical features vary from patient to patient. PCOS patients have oligo-anovulation, menstrual irregularities, hyperandrogenism and polycystic ovaries on the pelvic ultrasonography. Oligo-anovulation, obesity and insulin resistance in PCOS patients are accepted to be the cause of infertility. 25 (OH) D vitamin regulates the gene transcription on some tissues like bone, parathyroid glands and ovaries via vitamin D receptors (VDR). VDR has an important role on estrogen production by regulating the aromatase gene expression on ovaries. Since 25 (OH) D vitamin has impacts on many procedures on the metabolism, the absence of vitamin D affects multiple systems. There had been shown that vitamin D deficiency and calcium insufficiency are related with the menstrual irregularities in PCOS. It can be thought that vitamin D deficiency can aggravate the PCOS symptoms. Infertility is one of the common issue in PCOS patients. Reduced fertility rates and fertility capacity, diminished mating success, gonadal insufficiency, reduced aromatase gene expression, low aromatase activity, hypogonadism, uterine hypoplasia, impaired folliculogenesis and infertility have been reported in vitamin-D-deficient animal models. Because of this vitamin D may have play a role in infertility in PCOS patients. Through this study we intend to search the correlation between vitamin D levels and ovulation induction and intrauterin insemination success in infertile PCOS patients. AIM: Considering Vitamin D supplementation in management of patients with PCOS may have significant effect on the improvement in infertile PCOS patients, we intend to search for the relationship between vitamin D status and pregnancy outcomes. MATERIAL AND METHODS: Between August 2016 – March 2017, 40 women between 19-45 ages applied to Cumhuriyet University Hospital, Assisted Reproductive Treatment Center, whom had infertile PCOS diagnosis and had ovulation induction and intrauterine insemination were included to the study. The diagnosis of PCOS was based on the 2003 Rotterdam ESHRE/ASRM consensus criteria. RESULTS: In our study; amongst the infertile PCOS patients who had undergo ovulation induction and intrauterin insemination, pregnancy rates and vitamin D levels had compared; there was no statistically significant difference. Nonetheless; vitamin D levels had found minimally higher in pregnant PCOS patient group. CONCLUSION: In the direction of our study's results; the infertile PCOS patients who had undergo ovulation induction and intrauterin insemination, had been found no significant relationship between vitamin D levels and pregnancy outcomes. KEY WORDS: Polycystic ovary syndrome, Vitamin D, Infertility, Ovulation induction, Intrauterine insemination, Pregnancy.