İznik kültürü çini geleneği ve güncel uygulamalar
İznik culture tile tradition and current applications
  1. Tez No: 808313
  2. Yazar: FATMA PALTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada zengin kültür geçmişine sahip İznik'in seramik ve çini geleneğinde tarihe miras olarak bıraktığı birçok eserin izleri takip edilerek günümüz anlayışıyla bireysel uygulamalarda yerini bulması amaçlanmıştır. Birinci bölümde İznik'in tarihi ve kültürel yapısı arkeolojik izler eşliğinde incelenmiştir. İkinci bölümde İznik çinisi teknik, tasarım, üretim ve uygulama alanları ile ele alınmış, tarihi ve güncel konumu tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde tarihsel süreciyle İznikli ustalar ve eserleri incelenmiş, İznik çini geleneğini kendisine konu edinen günümüz sanatçılarından örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde kişisel uygulamalarla geleneğin izleri yorumlanmaya çalışılmıştır. Tarihi ve eserleri ve kültürel katmanlarıyla son derece zengin olan bu geleneği konu alarak yapılan bu çalışma, incelenen konulardan özgün yorumlar türetmek, ve onları kişisel yorumlarla yeniden okumaya sunmak, İznik kültürünün potansiyelini yeniden okumaya sunmak, İznik kültürünün potansiyelini tanımlamak ve zengin kültürünü göstermek açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to find its place in individual applications with today's understanding by following the traces of many works left as a legacy in the ceramic and tile tradition of Iznik, which has a rich cultural history. In the first part, the historical and cultural structure of Iznik was examined in the context of archaeological traces. In the second part, Iznik tile is discussed with its technical, design, production and application areas, and its historical and current position is defined. In the third chapter, the masters of Iznik and their works were examined with their historical process, and examples of today's artists who took the Iznik tile tradition as their subject were given. In the fourth chapter, the traces of the tradition were tried to be interpreted with personal practices. This study, which is based on this tradition, which is extremely rich with its history, artifacts and cultural layers, is important in terms of deriving original interpretations from the examined topics, presenting them for rereading with personal interpretations, presenting the potential of Iznik culture for re-reading, defining the potential of Iznik culture and showing its rich culture.