Hollywood sineması ve aaa video oyunlarının içeriksel karşılaştırılması: Mad Max örneği
Contextual comparison of Hollywood cinema and aaa video games: The case of Mad Max
  1. Tez No: 808318
  2. Yazar: BURAK ÖZMUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma dahilinde transmedya üretimi olan Mad Max'in video oyun ve Holywood filmi katılımcılara yöneltilen sorular eşliğinde çözümlenmiştir. Katılımcılara bir video oyunu ve filmini nasıl değerlendirdikleri gözlemlenmiştir. Araştırma dahilinde katılımcılardan hem filmi hemde video oyunu deneyimlenmesi istenmiştir. Bu gözlem ve cevaplar neticesinde on alt başlık oluşturulmuştur ve katılımcılar vermiş oldukları cevaplara göre bu kategorilere yerleştirilmiştir. Kategorilere ayrılan katılımcıların bu noktada kullanım ve doyumlarını belirleyen unsurlar çözümlenmeye çalışılmıştır. Bunun akabinde araştırmanın değerlendirmesi ve sonuçları oluşturulmuştur. Katılımcıların genel görüşü bu noktada kişilerde oluşan beklenti ve tutarlılık olmuştur. Uyarlama yapımların başarı ve başarısızlığı tartışılmıştır. Uyarlama yapımların kullanıcılar gözünde ne ifade ettiği belirlenmeye çalışılmıştır. Katılımcıların bu konuda vermiş olduğu uyarlama örnekleri dikkate alınarak gelecek çalışmalar için öneri olarak sunulmuştur. Genel anlamda uyarlama eserlerin orijinali ile arasında uyumlu referanslar kurması beklenmektedir. Gelecekte yapılacak olan çalışmalara ilişkin ise video oyunlarının tanımlanması, değerlendirilmesi ve araştırılması konusunda önerilerde bulunulmuştur. Kullanıcılar tarafından başarılı bulunan video oyun ve film uyarlamalarından yola çıkarak kullanıcıların beğeni ölçütleri ve beklentileri gelecek olacak çalışmalarda ortaya konulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the analysis of Mad Max, which is a transmedia production consisting of a video game and a Hollywood film. Participants were asked to evaluate both the video game and the film while answering specific questions. Participants were required to experience both the film and the video game as part of the research. Based on the observations and responses, eleven subcategories were created, and participants were categorized accordingly. The factors determining the participants' usage and satisfaction levels were analyzed. Subsequently, the evaluation and results of the research were compiled. The participants' general opinion revolved around their expectations and consistency. The success and failures of adaptations were discussed, aiming to determine the significance of adaptations in the eyes of users. Suggestions for future studies were presented based on the examples of adaptations provided by the participants. In general, it is expected that adaptation works establish consistent references with their originals. Regarding future studies, recommendations were made for defining, evaluating, and researching video games. The criteria for user satisfaction and expectations should be identified based on successful video game and film adaptations. These criteria should be considered in future projects.