Heykel plastiğinde zıtlık ilkesinin tasarıma etkisi
The effect of contrast principle on design in sculpture plastic
- Tez No: 808325
- Danışmanlar: PROF. DUYGU KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Heykel, tasarımlarını gerçekleştirmek için belirli teknikler kullanılmaktadır. Bu teknikler ve yöntemler sanatçılara yaratıcılık süreçlerine yardımcı olmaktadır. Tasarım öğeleri ve ilkeleri sanatçının amacına göre eserine hizmet etmektedir. Temel tasarım fikri olarak ortaya çıkan tasarım öğeleri ve ilkeleri sadece tasarımcıların kullandığı bir araç değil, aynı zamanda sanatçıların eserlerinin temelini oluşturan bir yapıdadır. Herhangi bir tasarımın görsel zemini oluşturan bu yapılar, güzel sanatlar eğitimi veren kurumlarda öğretilmektedir. Tasarım ilkelerinden biri olan zıtlık ilkesi, genel baskın yapısı itibariyle heykel çalışmalarının tasarım aşamasında vazgeçilmez olmuştur. Zıtlık ilkesi diğer ilkeler ve öğeler ile doğrudan iletişim halindedir ve onları yönlendirecek pozisyondadır. Bu nedenle zıtlık ilkesi sanatçılar için bir kavram olarak eserlerine yansımıştır. Yin Yang gibi çeşitli sembollerde hem kavram hem ilke olarak uygulanması karşımıza çıkmaktadır. Zıtlık bir tasarım için dengeleyici konumdadır. İki farklı birimi birlikte kullanırken zıtlık ilkesi tasarımın istikrarını sağlar. Bu çalışmada tasarımı etkileyen sanat akımları, tasarım öğeleri ve ilkeleri, zıtlık ilkesinin diğer öğeler ve ilkeler olan bağlantısı, sanatçı çalışmaları üzerinden incelemeler araştırılmış ve zıtlık ilkesi üzerinden yola çıkarak heykeller üretilmiştir. Zıtlık ilkesinin heykel sanatına etkisi değerlendirilmiştir. Heykel tasarımı için çeşitli alanlar açan zıtlık ilkesi teorik tarafı ve uygulamaları örnekler ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the process of design and creation, certain techniques have been used, which have assisted artists in their creative processes. Design elements and principles serve the artist's purpose and have become a tool shared in the process of designing works of art, not just for designers. The structures that constitute the visual foundation of any design are taught theoretically and practically in institutions that provide education in fine arts. One of the design principles, the principle of contrast, has become indispensable in the design process of sculpture due to its dominant overall structure. The principle of contrast is in direct communication with other principles and elements and is in a guiding position for them. Therefore, the principle of contrast has been reflected as a concept in the works of artists. Various symbols, such as Yin Yang, apply the principle of contrast as both a concept and a principle. Contrast is a balancing factor for a design. When using two different units together, the principle of contrast provides stability to the design. In this study, art movements influencing design, design elements and principles, the connection of the principle of contrast with other elements and principles, and examinations of artist works have been researched, and sculptures have been produced based on the principle of contrast. The effect of the principle of contrast on sculpture has been evaluated. The principle of contrast, which opens up various fields for sculpture design, has been demonstrated with theoretical aspects and examples of applications.