Heykel plastiğinde mekan ve iç-dış olgusu
Space and inside-outside concept in sculpture
  1. Tez No: 265175
  2. Yazar: ENGİN SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞİNASİ TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma üç ana bölüm altında incelenmiştir.İlk bölümde çalışmanın temel kavramları olan mekân ve boşluğun tanımı ile bu kavramların özne ve nesne ile olan ilişkisine yer verilmiştir. Özne ve nesnenin mekân ile olan bağı ve birbirleri arasındaki etkileşim doğrultusunda çalışmanın amacı belirlenmiştir.İkinci bölümde modernizm ve modernizm sonrası dönemde heykel ve mekân ilişkisi incelenmiştir. Bu dönemlerde mekân kavramının nasıl heykelin nesnesi, biçim alan öğesi haline geldiği sanat tarihinden ve sanatçılardan örnekler ile birlikte araştırılmıştır.Üçüncü bölüm olan sonuç bölümü, ?Uygulamalar? başlığı altında ele alınmış, ortaya konulan çalışmaların uygulanması aşamasında yaşanılan süreç ile birlikte ifadelendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of three major sections.In the first section, the definitions of the concepts of space and emptiness which constitute the foundations of this study and the relation between subject-object and these concepts have been given. The aim of this thesis have been stated in the light of issues such as the bond between space and subject-object and the interaction among them.In the second section the interaction between space and sculpture has been analyzed within the framework of modernism and the period that followed. Examples from the history of art and various artists from different perspectives have been given with the aim of analyzing how space has become a basic object of sculpture.The third section which also constitutes the conclusion of this study has been given under the title of ?Practices? where the process that has been experienced during the creation of these works have been explained.