Alüminyum balpeteği soğurucu plakaya sahip güneş hava kollektörünün deneysel analizi
Experimental analysis of a solar air collector with aluminum honeycomb absorbent plate
  1. Tez No: 808373
  2. Yazar: SHARIF EYYUBLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAMİ BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, bir güneş hava kollektörü tasarımının deneysel testleri gerçekleştirilmiştir. Güneş hava kollektörünün verimini artırmak için balpeteği geometrisine sahip bir alüminyum soğurucu plaka kullanılmıştır. Isı transferi ve hava akış özelliklerini incelemek için kenar hava çekişli güneş hava kollektörünün, farklı ışınım ve kütle debisi altında sistemin optimum çalışma aralıkları belirlenerek deneysel testleri gerçekleştirilmiştir. Alüminyum balpeteği yapılı kollektörünün önceden belirlenmiş hava koşullarına uygun olarak deneysel testleri gerçekleştirilmiş ve çıkan hava sıcaklık artış değerleri ve karşılık gelen termal verimlilik değerleri bulunmuştur. Deneysel testlerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda kollektörün maksimum anlık verimi %70 ve ortalama verimi yaklaşık %50 olarak bulunmuştur. Bulgular sonucunda alüminyum balpetekli güneş hava kollektörünün güneş ışını yoğunluğunun yüksek olduğu öğlen saatlerinde 13:00-14:00 arasında 1200 W/m2 ışınım altında %70 termal verimliliğe ulaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, experimental tests of a solar air collector design were carried out. An aluminum absorber plate with a honeycomb geometry is used to increase the efficiency of the solar air collector. In order to investigate the heat transfer and air flow characteristics, the optimum operating ranges of the system under different irradiance and mass flow rates of the edge draft solar air collector were determined and experimental tests were carried out. Experimental tests were carried out in accordance with the predetermined weather conditions of the aluminium honeycomb structure collector and the air temperature rise values and the corresponding thermal efficiency values were found. According to the results obtained from the experimental tests, the maximum instantaneous efficiency of the collector was found to be 70% and the average efficiency was found to be approximately 50%. The results have also shown that the solar air collector with aluminium honeycomb has reached 70% thermal efficiency under 1200W / m2 irradiation between 13:00-14:00 at noon when the solar radiation intensity is high.