Factors of pre-service, novice, and experienced chemistry teachers' sense of efficacy beliefs: A qualitative study
Öğretmen adayı, mesleğe yeni başlayan ve deneyimli kimya öğretmenlerinin özyeterliklerini etkileyen faktörler: Nitel bir çalışma
- Tez No: 808372
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN UZUNTİRYAKİ KONDAKÇI, DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, öğretmen adayı, mesleğe yeni başlayan ve deneyimli kimya öğretmenlerinin özyeterliklerini etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırma için gerekli olan veriler, Ankara'da iki farklı devlet üniversitesinde kimya öğretmenliği programında öğrenim görmekte olan sekiz kimya öğretmen adayı ile devlet ve özel okullarda görev yapan mesleğe yeni başlamış yedi kimya öğretmeni ve deneyimli on kimya öğretmeni ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Verileri analiz etmek için içerik analizi ve sürekli karşılaştırmalı yöntemlerinden yararlanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre öğretmen adayı, mesleğe yeni başlayan ve deneyimli kimya öğretmenlerinin özyeterliklerini etkileyen faktörler ''içsel'' ve ''dışsal'' faktörler olmak üzere iki ana tema şeklinde ortaya çıkmıştır. Sonuçlar, öğretmen adayları ve hizmet içi kimya öğretmenlerinin çoğunun özyeterliklerinin, Bandura'nın öne sürdüğü dört özyeterlik kaynağından biri olan ''doğrudan yaşantılar'' dan etkilendiğini göstermektedir. Bandura'nın dört özyeterlik kaynağından ''dolaylı yaşantılar'' ve ''sosyal ikna'' da öğretmenlerin özyeterliğini en fazla etkileyen faktörler olarak belirlenmiştir. Ayrıca, çalışma sonuçları ''öğretmen bilgisi,'' ''yönelim,'' ''geri bildirim,'' ''öğrenci ile ilişkili,'' ''öğretmen ile ilişkili'' ve ''öğretimde sosyal ortam'' faktörlerinin Bandura'nın dört özyeterlik kaynağı dışında öğretmen özyeterliğini etkileyen faktörler olduğunu göstermektedir. Öğretmen adaylarının en sık belirttiği f aktör“öğretmen ile ilgili faktörler”den ''öğretmen yetiştirme programının kalitesi'' olurken; ''alan bilgisi'' faktörü deneyimli kimya öğretmenlerinin ve ''pedagojik alan bilgisi'' faktörü de mesleğe yeni başlayan kimya öğretmenlerinin daha sık belirttiği faktörler olmuştur. ''Öğrenci ile ilişkili'' ve ''öğretimde sosyal ortam'' faktörleri, diğer öğretmen gruplarına göre mesleğe yeni başlayan öğretmenler tarafından daha fazla belirtilmiştir. Ayrıca, çalışma bulguları COVID 19 pandemi dönemi uzaktan eğitim“pedagojik alan bilgisi”faktörlerinin öğretmen sürecinde“alan bilgisi”ve adaylarının özyeterliğini etkilediğini göstermiştir. Çalışma kimya öğretmeni yetiştirme programları ve mesleki gelişim programlarına yönelik uygulamalar ve kimya eğitimi için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the factors of pre-service, novice, and experienced chemistry teachers' sense of efficacy beliefs. For this purpose, a basic qualitative research design was utilized. Data were collected from eight pre-service chemistry teachers attending the chemistry education program at two different public universities in Ankara, seven novice and ten experienced chemistry teachers working in public and private schools through semi-structured interviews. For data analysis, content analysis and constant comparative methods were conducted. Two main themes that are internal and external factors emerged from the data. Results indicated that most pre-service and in-service chemistry teacher self-efficacy beliefs, which are situation- and context-specific, are affected by“mastery experience,”one of Bandura's suggested four sources of self-efficacy. Moreover, results revealed that two other sources suggested by Bandura, which are ''vicarious experience'' and ''verbal persuasion'', were the influential factors of chemistry teachers' sense of efficacy beliefs. In addition to the sources suggested by Bandura, the other influential factors of chemistry teachers' sense of efficacy beliefs were explored as ''knowledge,'' ''disposition,'' ''feedback,'' ''student-related,'' ''teacher-related,'' and ''social environment in teaching.'' The most frequently reported factors were“teacher preparation quality”for pre-service chemistry teachers and ''pedagogical content knowledge'' for novice teachers. On the other hand, ''content knowledge'' was a frequently reported factor by experienced teachers. Compared with pre ''student service and experienced teachers, related'' and ''social environment in teaching'' factors were reported more frequently by novice teachers. Furthermore, the study findings have demonstrated that remote education during the COVID-19 pandemic has influenced pre-service teachers' sense of efficacy since it impacted“subject matter knowledge”and“pedagogical content knowledge”factors. Implications teacher professional development programs, and for teacher preparation and suggestions for future research chemistry teacher education.