Yaşlı hastalarda etkili preoksijenasyon pozisyonla ilişkili mi?
Is effective preoxygenation related to position in ELDERLY patients?
- Tez No: 808376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK NEBİ ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Anestezi indüksiyonu öncesi preoksijenasyon, vücut oksijen depolarını artırmak için tasarlanmış bir manevradır. Maksimum preoksijenasyonun etkinliği için, end tidal oksijen konsantrasyonu (EtO2) %90 veya %5lik bir end tidal azot konsantrasyonudur. Hastanın preoksijenasyon sırasındaki pozisyonu yapılan işlemin etkinliğini etkileyebilir. FRC supin pozisyonda oturur pozisyona göre azalmaktadır. FRC nin kapanma kapasitesinin altında kalması hipoksi ile sonuçlanabilir. Hastaların supin pozisyondan oturur pozisyona getirilmesi FRC' nin kapanma kapasitesinin üstünde kalmasını sağlayabilir. Bu çalışmada yaşlı hastalarda 20 ve 30 derece baş yukarı pozisyonun supin pozisyona göre EtO2 %85'e ulaşma zamanına ve entübasyon sonrası % 92 desatürasyon süresine etkisini araştırmayı planladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu tek merkezli prospektif gözlemsel çalışmaya , 65 yaş üzeri genel anestezi altında entübe edilecek 156 hasta dahil edildi. Hastalar grup 1 , 2 ve 3 olarak pozisyonuna göre sınıflandırıldı. Hastaların SpO2(oksijen doygunluğu), EtCO2(end tidal karbondioksit konsantrasyonu), non invaziv kan basıncı, EtO2 %85 e ulaşma süresi, nabız değerlerine bakılıp kaydedildi. Anestezi indüksiyonu öncesi hastalar geleneksel preoksijenasyon tekniği ile EtO2 %85' e ulaşana kadar 10lt(litre)/dk(dakika)'dan %100 oksijenle preoksijenize edildi. Anestezi indüksiyonu her hastaya uygun dozlarda ve standart şekilde deneyimli bir anestezist tarafından uygulandı.Hastalar aynı anestezist tarafından entübe edildi. BULGULAR: Hastalar üzerinde yaptığımız çalışmada apne süresi için gruplar arası farklılık gösteren saniye bazlı değerler bulunmuştur. Supin pozisyondaki apne süresi minimum 305 sn maksimum 825 sn ortalama 520,4+/-129,5 sn, 20 derece baş yukarı pozisyonda apne süresi minimum 307 sn maksimum 815 sn ortalama 473,3+/-114 sn; 30 derece baş yukarı pozisyonda minimum 300 sn maksimum 759 sn ortalama 510,7+/-129 sn olarak ölçülmüş olup gruplar arası istatistiksel anlamda fark bulunmamıştır.Çalışmamızda ortalama yaş, cinsiyet, VKI, kalp hızı, ortalama kan basıncı,EtCO2,EtO2 açısından istatistiksel bir fark bulunmamıştır. SONUÇ:Bizim yaptığımız 65 yaş üstü hasta grubunda pozisyon bağlı etkili preoksijenasyonda istatistiksel olarak apne süresind anlamlı bir fark olmadığını gözledik. Oksijen rezervinde değişimi olmaması pozisyonlara bağlı apne süresinde istatistiksel olara anlamlı bir fark oluşturmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Yaşlı,preoksijenasyon,pozisyon
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Preoxygenation prior to anesthesia induction is a maneuver designed to increase body oxygen stores.Maximum preoxygenation is defined as the end tidal oxygen concentration (EtO2) %90 or an end tidal nitrogen concentration 5%. The patien's position during preoxygenation may affect the effectiveness of the procedure. FRC decreases in the supine position compared to the sitting position. If the FRC is below the closing capacity, hypoxia may result. Changing patient's position from supine to sitting may allow the FRC to remain above the closing capacity. In this study, we planned to investigate the effect of 20 and 30 degrees head-up position on the time to reach 85% EtO2 and 92% desaturation time after intubation compared to the supine position in elderly patients. MATERIALS AND METHODS: This single-center, prospective observational study was included ; 156 patients over the age of 65 to be intubated under general anestesia.Patients were classified according to their position as Groups 1, 2 and 3. SpO2, EtCO2, non-invasive blood pressure, time to reach EtO2 85%, pulse values were checked and recorded. Before induction of anesthesia, patients were preoxygenated with 100% oxygen at 10lt/min until EtO2 reached 85% with the traditional preoxygenation technique. Anesthesia induction was performed by an experienced anesthetist appropriately for each patient. Patients were intubated by the same anesthesiologist. RESULTS: In our study there was difference in apnea duration between groups in terms of seconds. Minimum apnea time in the supine position was minimum 305 sec, maximum 825 sec on average 520.4+/-129.5 sec, in 20 degree head-up position apnea time minimum 307 sec, maximum 815 sec on average 473.3+/-114 sec; in the 30 degree upright position minimum 300 seconds and a maximum 759 seconds, with an average of 510.7+/-129 seconds respectively and no statistical difference was found between the groups. In our study, no statistical difference was found in terms of mean age, gender, BMI, heart rate, mean blood pressure, EtCO2, EtO2. CONCLUSİON: We observed no statistically significant difference in apnea duration in the position-dependent effective preoxygenation in the patient group over 65 years of age. The oxygen reserve did not cause a statistically significant difference in apnea duration depending on the positions. KEY WORDS: Elderly,preoxygenation,position