Antropontoloji açısından günümüzde şiddet olgusu karşısında değerler eğitiminin önemi
The importance of values education in the face of violence today with regard to anthropontology
- Tez No: 808377
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Felsefi antropoloji ve ontolojinin araştırma alanına Prof. Dr. Çotuksöken tarafından kazandırılmış olan yeni bir felsefe alanı olarak Antropontoloji, güncel insan problemlerini ele almak ve öneriler geliştirmek için uygun bir felsefe alanı olarak kabul edilmektedir. Bu alanın felsefi bilgi ve yöntemleriyle günümüzde şiddet olgusunun önüne geçmek için eğitim yoluyla sunulacak bir öneride bulunmak mümkün görünmektedir. Çünkü şiddetle mücadelede temel insan hakları kavramlarının görünür kılınmasıyla, günümüzdeki işlevselliği değerlendirildiğinde asıl problemin“değer problemi”olduğu anlaşılmaktadır. İşte bu yüzden felsefi değer bilgisinin, amacına uygun bir eğitim aracılığıyla kişilere öğretilmesinin önemi, değeri, yöntem ve sonuçları bu tez çalışması kapsamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Anthropontology, is in the research area of the Philosophical Anthropology and Ontology and is a new field of philosophy that had been introduced by Prof.Dr. Çotuk Söken. It is recognized as a suitable field of philosophy to address contemporary human problems and develop recommendations. With the philosophical knowledge and methods of this field, it seems possible to make suggestions through education, in order to prevent the phenomena of today's violence. Because, by making the basic human rights concepts is visible in the fight against violence and when the functionality of today's is evaluated, it is understood that the main problem is the“value problem”. That's why the importance of values, methods and results of the teaching and the knowledge and teaching of the philosophical values to people through an education, which is discussed within the scope of this thesis, is suitable for the purpose.