Sosyal bilgiler öğretmenlerinin kaynaştırma sınıflarındaki deneyimleri
Experiences of social studies teachers in inclusion classes
- Tez No: 808386
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED SARI, DOÇ. DR. GÜLİSTAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal bilgiler öğretmenlerinin kaynaştırma sınıflarındaki deneyimlerinin incelenmesidir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasına göre gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde Aksaray İl Merkezinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda görev yapmakta olan ve kaynaştırma sınıflarında ders veren 12 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı kişisel/mesleki bilgi formu ve sosyal bilgiler öğretmenlerine yönelik hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Araştırmada öğretmenler ile yapılan görüşmeler sonucu elde edilen veriler yazılı hale getirilerek içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda kaynaştırma sınıflarında ders veren sosyal bilgiler öğretmenlerinin kendilerini kaynaştırma eğitiminde yetersiz hissettikleri, öğretmenlerin BEP hazırlama, ders anlatım ve öğrenciyi değerlendirme sürecinde, kaynaştırma öğrencilerinin özel gereksinimleri doğrultusunda onlara nasıl bir yaklaşım sergilemeleri gerektiği konusunda eksikliklerini belirttikleri görülmüştür. Katılımcı öğretmenler kaynaştırma sınıflarında eğitim gören özel gereksinimli öğrencilerin bu eğitim ortamından yeterli seviyede verim alamadıklarını düşünmekte, hem öğrencilerin hem kendilerinin kaynaştırma eğitimi sürecinde yaşanan eksikliklerden ötürü sıkıntılar yaşadıklarını ve bu sürecin sağlıklı bir şekilde işleyemediğini belirterek okul yönetimlerine, bakanlığa, ailelere, meslektaşlarına ve politika yapıcılarına önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the experiences of social studies teachers in inclusive classrooms. The research was conducted with the qualitative research method. The study group of the research consists of 12 social studies teachers working in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Aksaray during the 2022-2023 academic year and teaching in inclusive classrooms. The data collection tools in the research are a personal/professional information form and a semi-structured interview form prepared for social studies teachers. After obtaining the necessary permissions for the research, the secondary schools were visited and the guidance counselor were interviewed. Afterwards, one-on-one interviews were conducted by determining the day and time for the one-on-one interview. In the research, the data obtained as a result of the interviews with the teachers were transcripted and analyzed with the content analysis technique. As a result of the research, social studies teachers who teach in inclusive classrooms feel inadequate in inclusive education. In addition, the teachers stated their deficiencies in the process of preparing IEP, instruction and assessing the students regarding the needs of students who are assigned in inclusive classroom. Further, teachers think that students with special needs who are educated in inclusive classrooms do not get enough meaningful education from this educational environment.