Facial recognition-based car-starting procedure
Yüz tanıma tabanlı araç başlatma prosedürü
- Tez No: 808423
- Danışmanlar: PROF. DR. IHAB ELAFF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Günümüzde video gözetimi her yerde mevcuttur ve birçok faaliyet alanında (bankacılık, taşımacılık, endüstri, perakende vb.) veya yaşam alanlarında (şehirler, ofis binaları, toplu tesisler vb.) bulunabilir. Artan hırsızlık ve diğer güvenlik tehditleri, çoğu iş yöneticisinin mülk ve insanları video gözetimiyle koruyarak güvenliği artırmak istemesine neden olmuştur. Bu tür koşullarda, araba hırsızlığını engelleyebilen bir güvenlik sistemi gereklidir. Bu nedenle, çalışmam, personelin kimlik doğrulamasına ve izinsiz girişleri tanımlamaya olanak sağlayan yüz tanıma sistemi entegre ederek akıllı bir video gözetim sistemi kurmak için bir araç sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, video surveillance is omnipresent and can be found in many sectors of activity (banking, transport, industry, retail, etc.) or places of life (cities, office buildings, collective facilities, etc.). The increasing number of thefts and other security threats has led most business managers to want to enhance security by protecting property and people with video surveillance. In such circumstances, a security system capable of preventing car theft is necessary. Therefore, my work aims to provide a tool to establish an intelligent video-surveillance system by integrating a facial recognition system that will allow the authentication of personnel as well as the recognition of intruders.