Sosyal medya reklamlarının tüketici davranışı üzerine etkisi: Giyim sektörüne yönelik bir araştırma
The effect of social media advertisements on consumer behaviour: A research towards clothing sector
  1. Tez No: 808424
  2. Yazar: NAFİYE ESRA KALUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma çerçevesinde, giyim markalarının sosyal medyadaki reklamlarına yönelik tüketici tutumunun tüketici davranışı bağlamında satın alma niyetine, satın alma davranışına ve marka sadakatine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 24 Nisan 2023 ile 15 Mayıs 2023 tarihleri arasında, İstanbul ilinde yaşayan, giyim markalarının sosyal medyadaki paylaşımlarını takip eden, en az 18 yaşında olan 201 tüketici ile online anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, kolayda örnekleme tekniğinden yararlanılmıştır. Hazırlanan anket formunda 7 soruluk Demografik Bilgi Formu, 15 maddelik Sosyal Medya Reklamlarına Yönelik Tutum Ölçeği, 2 maddelik Satın Alma Niyeti Ölçeği, 2 maddelik Satın Alma Davranışı Ölçeği ve 3 maddelik Marka Sadakati Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS-23 programından faydalanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda; tüketicilerin sosyal medyadaki giyim markası reklamlarına yönelik tutumlarının satın alma niyetleri ile satın alma davranışlarına anlamlı, pozitif yönde ve yüksek düzeyde etki ettiği, marka sadakatlerine ise anlamlı, pozitif yönde ve orta düzeyde etki ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the framework of this study, it is aimed to examine the effects of consumer attitude towards advertisements of clothing brands on social media on purchase intention, purchasing behavior and brand loyalty in the context of consumer behavior. For this purpose, an online survey was conducted with 201 consumers, who are at least 18 years old, living in Istanbul and following the posts of clothing brands on social media, between April 24, 2023 and May 15, 2023. Quantitative research method was used within the scope of the study and convenience sampling technique was used. Demographic Information Form with 7 questions, Attitude Scale towards Social Media Advertisements with 15 items, Purchase Intention Scale with 2 items, Purchase Behavior Scale with 2 items and Brand Loyalty Scale with 3 items were used in the questionnaire form. SPSS-23 program was used in data analysis. As a result of the research; It has been determined that consumers' attitudes towards clothing brand advertisements in social media have a significant, positive and high effect on their purchasing intentions and purchasing behaviors, while it has a significant, positive and moderate effect on brand loyalty.