Tarım işçilerinin pestisit kullanımı hakkında bilgi ve farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the levels of knowledge and awareness of agricultural workers about pesticide use
- Tez No: 808435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada tarım işçilerinin pestisit kullanımı hakkında bilgi ve farkındalık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırma Aralık 2022-Mart 2023 arasında Kırklareli Pınarhisar ilçe merkezi ve bağlı köylerinde yaşayan 430 kişiyle yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve Pestisit Kullanımı Hakkında Bilgi ve Farkındalık Düzeyi Formu yardımıyla yüz yüze toplandı. Katılımcıların Pestisit Bilgi ve Farkındalık Düzeyi Formundan aldıkları puan ortalaması 43,91±7,29'dur ve formda yer alan tüm soruların %78,4'üne doğru yanıt vermiştir. Pestisit kullanımı hakkında bilgi ve farkındalık düzeyi toplam puan ortalamaları
Özet (Çeviri)
In the present study, the purpose was to examine the knowledge and awareness levels of agricultural workers about pesticide use. This cross-sectional study was conducted with a total of 430 people who were living in Kırklareli Pınarhisar town center and its districts between December 2022 and March 2023. The data were collected face-to-face with the help of the Personal Information Form and the Information and Awareness Level About Pesticide Use Form. The mean score of the participants received from the Information and Awareness Level About Pesticide Use Form was found to be 43.91±7.29. The participants answered 78.4% of all questions in the form correctly. The mean total score of knowledge and awareness about pesticide use was found to be high in those who were aged